נוער זה בונוס / רובי לוי

זה כבר שנים שנשמעת אותה טענה מופרכת בעיניי שטוענת שקבוצת הנוער של המועדון לא מצליחה לייצר שחקנים לקבוצה הבוגרת ואיך זה הגיוני שקבוצת הנוער שלנו כל כך מעוטרת אבל שחקנים לא מצליחים לעשות את קפיצת המדרגה.

העניין הוא די פשוט לדעתי מכבי חיפה הוא מועדון ושם מושך, כל ילד חולם לשחק במכבי חיפה לכן כבר ההיצע של השחקנים במחלקות הנוער הוא גדול וזה מאפשר לבחור 11 שחקני הרכב טובים בכל עמדה, בניגוד לקבוצות בעלות שם פחות סקסי כמו מכבי פתח תקווה או מועדון ספורט אשדוד, זהו ההיתרון היחסי של מכבי חיפה וגם של קבוצה כמו מכבי ת"א על יתר מחלקות הנוער השם המושך שמגדיל את היצע.

אבל היצע גדול לא בהכרח מביא כשרונות או כוכבים גדולים ומצד שני, היצע נמוך יותר לא אומר שלא יכולים להיות שחקנים כישרוניים כדוגמת: מיכאל אוחנה באשדוד או דור אלו, קניוק ועומר דאמרי במכבי פתח תקווה. מה שאני מנסה לומר זה שהישגיות היא לאו דווקא ערובה לשחקנים שיכולים להוביל או להשתלב בקבוצה בוגרת כמו מכבי חיפה, שחקן צעיר טוב הרבה לפני שהוא עולה לקבוצות הנוער "מסומן" ככזה, עיינו-ערך אייל ברקוביץ, ליאור רפאלוב, יניב קטן ועוד, אלו שחקנים שהרבה לפני הנוער סומנו כשחקנים שמסוגלים להצעיד את הקבוצה הבוגרת.

לצערנו בשנים האחרונות אין את הכשרונות האלה, יש 11 שחקנים טובים ברמת הנוער אבל לא שחקנים שמתאימים להוביל את הקבוצה הבוגרת, מאוד פשוט בעיני- לא כתוב בשום מקום שקבוצה עם יומרות לרוץ קדימה לאליפות צריכה לשלב שחקני נוער "בכוח" בהרכב שלה, אין ספק ששחקנים שהוכיחו עצמם בנוער ראויים להזדמנות אבל ברגע שזה לא זה אז צריך להיפרד יפה.

ישנם הרבה אנשים שגורסים בטענה שיש לתת לשחקני נוער לרוץ בהרכב כמדיניות, טובים או לא, לתת להם לרוץ 12-13 מחזורים מבלי לגעת בהם, שטות גמורה לדעתי זוהי תפיסה ומדיניות שמתאימה לקבוצות קטנות שרוצות להשביח שחקנים ולבנות בסיס על שחקני בית לא לקבוצה עם יומרות לאליפות והישגים כמו מכבי חיפה.

עכשיו לפני שאתם מתנפלים בואו נראה מה קורה בקבוצות צמרת בארץ ובעולם:

במשחק הליגה האחרון של מכבי ת"א שיחקו בהרכב 2 שחקני בית שעלו לסגל הבוגרת אי שם בתקופת אנטיוכוס והם - דור מיכה וקשישא טל בן חיים.

במשחק הליגה האחרון של הפועל באר שבע שיחקו בהרכב 0 שחקני בית.

במשחק הליגה האחרון של הפועל תל אביב המפורקת אמנם אבל עדיין קבוצה עם שם גדול ומושך שיחק בהרכב שחקן בית אחד שגם עלה לסגל הבוגר אי שם בשנת 2007, גל שיש.

גם ברצלונה הגדולה בעלת האקדמיה הגדולה בעולם לא מעלה שחקני נוער בכח וכופה אותם על הסגל, כן נותנים הזדמנויות ומי שלא מתאים פשוט ממשיך הלאה, כך שאם נעבור על ההרכב המומצע שלהם נגלה שחקן נוער שעולה ובאמת משתלב בהרכב כל 4-5 שנים, עם זה אנייסטה, בוסקטס, מסי או פיקה.

אותם הדברים אמורים על כל קבוצה גדולה שמתיימרת להיות פקטור להתמודדות על תארים ולא על השבחת שחקני נוער, כדי להשתלב בקבוצות הגדולות ביותר אתה צריך להיות שחקן "גדול" אם אתה לא, אתה פשוט לא מתאים.

במכבי חיפה צריך לשנות חשיבה ואני חושב שזה קורה ממש בימים אלה, לא לבנות על שחקני הנוער כן להשקיע לעודד ולנסות למצוא את האחד הזה אבל לא לאבד עשתונות, מכבי חיפה צריכה שחקנים מוכחים ואני חותם על שחקן כמו יניב קטן אחת ל-5 שנים, אסתפק בזה - נוער זה בונוס.
צילום: מועדון אוהדים מכבי חיפה.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.