זיכרונות ילדות מהדרבי

הדרבי חיפאי הוא לא עוד סתם משחק עבור האוהדים באדום, בר הרי נפגשה דיברה והעלתה זכרונות מן העבר, בשבת יש דרבי 

נכון לשנת 2017 בחיפה יש יותר צבע ירוק מאשר אדום, אך אם נחזור כמה שנים אחורה נגלה שפעם הכל היה שונה. אני זוכרת את זה כבר בתור ילדה לאבא חיפאי ואדום בנשמה, כל שבת בקריית אליעזר עם אלפי אוהדים מלאים בצבעים אדום-שחור, לא מפסיקים לשיר ולעודד את הקבוצה.עונת 2010/11 דרבי חיפאי בקרית אליעזר,המשחק מתחיל ב-1:0 לטובת הירוקים, אבא אמר לי שהפעם הוא מרגיש שננצח את הדרבי. ואיך אפשר לשכוח את המהפך? 3:1 אדום ומתוק עם צמד של יובל אבידור ועוד גול של גלושוביץ'.וכשנגמר המשחק נסענו הביתה לצפון וכל הדרך שמענו את שיר האליפות באוטו.


נחזור אחורה לשנת 1963 התאריך 27.5, דרבי חיפאי במסגרת גמר גביע המדינה, אמנם ניצחון קטן אבל עם משמעות גדולה, 1:0 להפועל, עם גול של שמחה אורן. הניצחון הזה הביא לאדומים את הגביע הראשון.

13 שנה חלפו ובתאריך 12.6.1976 הפועל מורידה את מכבי לליגה הארצית, הכוכב הראשי היה לא אחר מאשר אלי לוונטל אשר כבש גול ובישל את השני וקבע את התוצאה 2:1.

9.4.2005 הפועל מדשדשת בליגה ומהצד הירוק בדיוק ההפך ועוד רגע ומכבי מבטיחה אליפות. אממה, לדרבי יש חוקים משלו וכבר אחרי 16 דקות 2:0 לטובתם. מכבי הצליחה לצמצמם עם גול של מגרלשווילי, אך טוטואנה קבע 3:1 לאדומים מהכרמל.


הפעם האחרונה שהפועל ניצחה בליגה בדרבי החיפאי הייתה ב-27.10.2013 עם 1:0 קטן של זרקו קוראץ'. דרבי זה יום חג. במיוחד בחיפה עיר הכדורגל. שעות לפני המשחק כל אזור האצטדיון נצבע באדום ירוק, אלפי אוהדים נוהרים למגרש, המוכרים מוכרים את מרכולתם (קסטות 3 ב-10), זמבורות, דרבוקות, צעיפים מתנופפים ומכוניות שלא מפסיקות לצפור. כל זה מביא לאוהדים זיכרונות שאי אפשר לשכוח.

יאיר הרי (47, נווה שאנן): "אני זוכר את הדרבי בשנת 97/98 שבו מכבי הייתה המארחת,אני אח שלי הגדול והבן שלו נכנסנו ליציע ג' כי הבן הקטן אוהד מכבי והיה להם מנוי לירוקים אז קניתי כרטיס והצטרפתי ליציע ג'. אחי ואני היינו עם צעיפים אדומים מתחת למעילים ובן אחי צבע את הראש והפנים בירוק והיה עטוף כולו בדגל של מכבי חיפה. האוהדים של מכבי שישבו לידנו אמרו לנו שהם מוכנים שנשב שם רק בזכות הילד שהיה כולו עטוף בירוק. בדקה 20 כבר הפועל הובילה 2:0 ושכבשה את השער השלישי לא יכולנו כבר להתאפק, הוצאנו את הצעיפים של הפועל והרמנו אותם למעלה וצעקנו יש גדול. באותו הרגע כל יציע ג' התרומם על הרגליים ובמקום לתקוף אותנו (כמו שהגיוני שהיה קורה) הם התחילו לקלל את גיורא שפיגל ויעקוב שחר. אולי זה היה הרגע שהייתי הכי גאה להיות אוהד של הפועל חיפה."

יותם אקוניס (28, קרית אתא): "אני דווקא אלך קצת רחוק לעונת האליפות שלנו. גם כי כיף להיזכר בעונה הזו וגם כי בדרבי השני של אותה עונה ניצחנו 1:0 משער של עופר טלקר בדקה הרביעית, אחרי שהבקיע הוא רץ לכיוון יציע האוהדים של מכבי חיפה וסימן להם באוזן שהוא לא שומע אותם".

אלי לוונטל (שחקן עבר של הפועל חיפה): "הדרבי שאני לא אשכח לעולם הוא בשנת 1976, זה דרבי שאני שיחקתי בו, הבקעתי גול, אבל מה שאני בהחלט לא אשכח זה את האיומים שקיבלתי מאוהדי מכבי שאיימו לפוצץ את החתונה שלי יום אחרי המשחק".

כל כך הרבה זכרונות מתוקים יש לאוהדים של הפועל חיפה מהשנים הקודמות, אך בשנים האחרונות הכל השתנה. הפועל כבר לא אותה הפועל, ונוסיף לכך את הקבוצה שהאוהדים פתחו כמחאה נגד יואב כץ- "הפועל רובי-שפירא". הקבוצה החדשה פילגה את הפועל חיפה לשתי קבוצות וכך גם את כמות האוהדים ונוצר מצב שנוכחות האוהדים שבאה למשחקי בית באצטדיון סמי עופר אפילו די מגוחכת לקבוצה שמשחקת בליגת העל.

קארין חן (40,קריית חיים): "עצוב לי שהאוהדים לא מגיעים כי אין מי שידחוף את הקבוצה. אני חושבת שכולם צריכים לבוא ולהרים את הקבוצה כי פעם היינו כאלה וזה מאוד חסר לי. התופים, השירים והאוהדים. בקיצור הפועל חיפה של פעם".

עכשיו הגענו להווה, שנת 2017 והדרבי קרוב מתמיד, האוהדים של הפועל כבר יודעים שהעיר תצבע בירוק ואלפי אוהדים של מכבי ישתלטו על סמי עופר. אבל אולי עכשיו עם הצוות המקצועי של קלינגר וגולן, התקציב הגדול שכץ שם על הקבוצה, השחקנים- עדן בן בסט, מהארן לאלא, חנן ממן, דור פרץ וחבריהם , אולי הפעם הפועל כן תצליח לצבוע את העיר חזרה באדום.

אלדד הרי (52,כחל):"מכבי חיפה תביא קהל גדול, לפחות 25,000 אוהדים, אני לא חושב שהפועל תצליח להתעלות ולנצח בדרבי. אבל אם כן אני אהיה המאושר באדם. לא אכפת לי גביע מדינה,לא אכפת לי מקום בטבלה. רק הדרבי. חיפה תמיד תהיה בשבילי אדומה."

קארין חן (40,קרית אתא): "אני בכלל מכוונת שנצא עם תיקו נחמד, כי אני מציאותית, ולנצח אני לא חושבת שזה יכול לקרות. אבל אני אהיה מופתעת מאוד לטובה אם ננצח."

אז אולי האוהדים כבר התייאשו אבל עדיין יכול להיות שהשחקנים והצוות המקצועי יפתיעו, יום שבת 16:00 בסמי עופר, דרבי חיפאי נקווה שהפעם הוא יהיה אדום.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.