ג'יימס טוריסי - מי זה?

מאת רובי לוי וטל גורן | מי אתה ג'יימס טוריסי? כתבת פרופיל על הקשר המיועד של מכבי חיפה

ג'יימס טוריסי הוא סימן שאלה גדול במארג של מכבי חיפה. לכאורה ילד פלא אוסטרלי שנקנה על-ידי ניוקאסל בהיותו ילד, אבל בפועל לא ממש היווה פקטור בקבוצה, אם תרצו, טוריסי לניוקאסל הוא בערך מה שהיה בן שהר לצ'לסי. העונה הטובה ביותר של טרויסי מחוץ לגבולות אוסטרליה הייתה דווקא בטורקיה, בעונת 11-12, במדי קייסריספור באותה עונה כבש טרויסי 8 שערים. העונה הטובה הזו סידרה לאוסטרלי חוזה חלומי באטלאנטה האיטלקית אבל גם שם לא ממש הצליח האוסטרלי, שפתח רק פעמיים במהלך העונה בהרכב של האיטלקים. ובתקשורת האיטלקית לא ממש ספרו אותו, עד כדי כך שאחת הכותרות באיטליה כינתה אותו כחתול בשק.
אין ספק בכלל שארץ הקנגורו והקואלה עושה טוב לטרויסי, אשר במדי מלבורן הצליח להפגין נוכחות ורמת משחק מספקת. יש שיאמרו שהליגה האוסטרלית היא לא מאריות הכדורגל העולמי, אבל היי, אנחנו ישראל. אפילו לא השישית בטיבה במזרח התיכון.

אחד המאפיינים של טוריסי או אם תרצו אחת הבעיות שלו היא, מעבר בין קבוצות ואי יכולת לייצר רצף בקבוצה אחת. למעט שלוש עונות בקייסריספור, טרויסי לא הצליח לייצר רצף של מעל שתי עונות בקבוצה אחת, וכך ביקר הוא ברחבי הגלובוס. בין היתר ביקר האוסטרלי בסין ובערב הסעודית. רבים מאוהדי ועיתונאי הסוקרוז (הנבחרת המקומית) לא מבינים איך מצא את מקומו טרויסי דווקא בליגה לא נחשבת כמו ישראל והם מציינים זאת כהחלטה תמוהה לקריירה של השחקן, משום שבנבחרת בונים עליו למונדיאל שיהיה בקיץ הבא. לשחקן אף הייתה התעניינות לפני מספר שבועות מצד ברייטון שעלתה לפריימרליג אך לפי הדיווחים העסקה נפלה עקב דרישות כספיות גבוהות מצדו של טרויסי.

צפו בביצועי השחקן מעונת 16-17
בנוסף לטרויסי 32 הופעות במדי נבחרת אוסטרליה בהן כבש 5 שערים. הופעתו האחרונה במדי הסוקרוז היתה לפני חודש בגביע הקונפדרציות נגד נבחרת צ'ילה באותו משחק גם רשם את שערו האחרון במדי הנבחרת. עם נבחרת אוסטרליה זכה טרויסי ב2015 באליפות אסיה ואף כבש את שער הניצחון בגמר נגד דרום קוריאה. טרויסי נחשב לכוכב באוסטרליה וכבורג משמעותי בנבחרת,זה בא לידי ביטוי בכך שהוא היה שחקן הרכב קבוע במונדיאל לפני שלוש שנים ואמור להיות אחד השחקנים החשובים גם במונדיאל בקיץ הבא.

ספק גדול אם טרויסי מיועד להרכב של לוזון. הרי שהבאתו סתמה בעצם את הגולל על הבאת חלוץ זר (טרויסי הוא הזר השישי של הקבוצה). ואולי גם על נושא העברתו של אלירן עטר למכבי תל אביב, שכמעט בוודאות יתופקד כחלוץ בעונה הקרובה. הבאתו של האוסטרלי מייצרת ללוזון כאב ראש לא קטן, כאב ראש חיובי, אבל עדיין כזה שיכול לגרום לשחקן זה הוא אחר לנוע באי נעימות בספסל הירוק. במצבת הזרים ניתן למצוא את: גארי קגלמאכר, אליסון דוס סנטוס, ארנסט אבוקה, קאיו, קוסטדינוב וטרויסי, אחד מהשישה יצטרך לשבת על הספסל. 

צפו בטרויסי כובש מול צ'ילה במדי הנבחרת (0:40)
באשר לתפיקוד, אין ספק בכלל שטרויסי מעדיף את מרכז המגרש. בקטעי הוידיאו מהשנים האחרונות שלו, ניתן להבחין שבאזור הזה הוא מפיק מעצמו את המיטב. הוא קשר שמחפש לשחק לעומק ויודע להצטרף כגל שני ולאיים על השער. מהעמדה הזאת הוא יודע גם ליצור לחבריו, בעונתו האחרונה במדי מלבורן האוסטרלית בישל טרויסי חמש פעמים לחבריו, וכבש שישה שערים. כאשר טרויסי מתופקד באגפים (שמאל, ימין) הוא כובש יותר, במהלך הקריירה שיחק טרויסי 76 פעמים באגפים וכבש 25 שערים לעומת תיפקודו כקשר מרכזי בהם כבש 11 שערים בלבד ב-55 הופעות והוסיף 11 בישולים, לעומת 8 בתפקיד קשר באגף.

אוהב לבעוט מחוץ לרחבה
אחד המאפיינים של טרויסי כקשר מרכזי, היא העובדה שהקשר מחפש את השער מחוץ לרחבה כל זמן שיש לו את האפשרות. בתקשורת האוסטרלית כונה טרויסי "כוכב הבעיטות" לאחר שנספרו לו מעל שתי בעיטות בממוצע למשחק לשער היריב, ושער בכל 12 בעיטות בממוצע.

צפו בטרויסי כובש מ-40 מטר
מהלך הקריירה:
הקריירה של טרויסי האוסטרלי בן ה- 29 שמתפקד כקשר שמאלי ופליימיקר התחילה בניוקאסל עם שמות כמו אנדי קארול וטים קרול, אולם הוא לא זכה לקבל דקות משחק במדי המגפייס ומיד הושאל לקבוצת ג'נצ'רלבילגי הטורקית במדיה רשם 30 משחקים וכבש 6 שערים. עונה זו גרמה לכך שבקיץ 2009 קייסריספור תרכוש אותו  תמורת 800 אלף יורו במדיה שיחק 3 שנים ושותף ב-69 משחקים, רשם 11 שערים ו-9 בישולים. בקיץ 2012 עשה טרויסי את המעבר הגדול בקריירה שלו כשאטלאנטה האיטלקית רכשה אותו מהטורקים תמורת 2 מיליון יורו, אך לרוע מזלו לא שותף אצל האיטלקים ובקיץ 2013 הושאל חזרה לאוסטרליה לקבוצת מלבורן. שנה לאחר מכן עבר משורות האיטלקים אל זולטה וארחם הבלגית במדיה שיחק 23 משחקים בכל המסגרות כבש 5 שערים ובישל 5 נוספים. שנה אח''כ המשיך טרויסי במסע הנדונים שלו והפעם עבר לערב הסעודית לקבוצת איתיחאד, במדיה שיחק 10 משחקים וכבש שער בודד ובישל שניים נוספים. מסעו במזרח המשיך כשעבר לליוניג הסינית במדיה רשם 3 משחקים בסה''כ. תחנתו האחרונה היתה שוב מלבורן במולדתו כשעבר אליה בקיץ 2016 מהסינים וחתם לעונה אחת. את עונתו האחרונה באוסטרליה סיים עם 6 כיבושים ו5 בישולים. בסה''כ במהלך קרייירת הקבוצות שלו כבש 44 שערים ובישל 25 נוספים.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.