הפינה הטקטית 4-3-3

מאת יובל מרון | טעימה קטנה משיטות הכדורגל בהם משתמשים המאמנים ברחבי העולם והפעם 4-3-3

אחד מצירופי המילים הנפוצים בקרב אוהדי הכדורגל הוא : ״אין שיטה״ . שיטה או בשמה המקצועי טקטיקה/מערך היא המרכיב החשוב ביותר בכל קבוצה. אילולא הטקטיקה כמעט ולא הייתה חשיבות לתפקיד המאמן בעולם הכדורגל. הטקטיקה המתאימה תאפשר צמצום פערים מול יריב חזק יותר או ניצול יתרונות הקבוצה מול יריבה חלשה יותר בעת הצורך. אפילו כאשר משחקים במשחק המחשב פיפ"א אחת הפעולות הראשונות היא בחירת המערך המתאים ולא בכדי נוספים בכל שנה מערכים חדשים למשחק.

הפעם בפינתנו, אתייחס לאחד מהמערכים הנפוצים ביותר בעולם ובליגת העל, 4-3-3.

בניגוד למערכים אחרים, לא ניתן לקבוע בפה מלא האם שיטה זו היא התקפית או הגנתית. אחד היתרונות המרכזיים במערך זה, הוא הדינאמיות המתאפשרת למאמנים, תוך כדי משחק, יוכלו מקבלי ההחלטות לקבוע האם לשחק בצורה התקפית או הגנתית, בהתאם להצבתם ואופיים של השחקנים בתוך המערך.

חוליית ההגנה

למעשה, חוליית ההגנה היא ה״פשוטה והבסיסית״ ביותר ומורכבת מארבעה שחקנים בחלק האחורי. קבוצה אשר שואפת להכתיב את הקצב ולשלוט בכדור, תזדקק לצמד בלמים בעלי טכניקה מספקת, קור רוח ויכולת מסירה איכותית מספיק, על מנת להניע את הכדור בחלק האחורי ולהימנע מהרחקות כדור סתמיות. כמו כן, כאשר שאר הקבוצה תוקפת, בלמי הקבוצה יצופפו לכיוון אמצע המגרש על מנת לייצר לחץ על הקבוצה היריבה, החיסרון העיקרי בכך הוא ההיחשפות להתקפות מתפרצות מצד היריבה.

בנוסף לצמד הבלמים, בקבוצה התקפית ישנה חשיבות רבה לאיכות המגנים. בכדורגל המודרני, מגן היא אחת מעמדות המפתח, המגנים משמשים ״כתגבור״ לשחקני הכנף בפיצוח ההגנות מן הצדדים. לא אחת, צפינו בגולים אותם ייצרו מגני הקבוצה, ישנם אף מקרים רבים בהם אחד המגנים בישל לרעהו. לדוגמא: דני אלבס, מגנה לשעבר של יובנטוס היה הדמות המשמעותית ביותר של הקבוצה בחצי גמר ליגת האלופות אשתקד, המגן הברזילאי היה מעורב בשלושה מתוך ארבעת השערים, עם שני בישולים ושער.

חוליית הקישור

מערך האמצע, ״הלב של הקבוצה״, זוהי החולייה הגמישה והחשובה ביותר בשיטה זו. חוליית הקישור כוללת שלושה קשרים, סגנון המשחק ויכולתם של הקשרים אותם מציב המאמן, ישפיעו ישירות על סגנון המשחק בו תשחק הקבוצה. כל חוליית קישור דומיננטית, תכלול קשר בעל יכולות הגנתיות גבוהות יותר, משימתו העיקרית תהיה לחלץ כדורים ולבלום התקפות של היריבה. זאת ועוד, הקשר האחורי אמון על סדר בהנעת הכדור של הקבוצה, במידה והקבוצה היריבה תלחץ את הבלמים, תפקידו יהיה לסייע להם בשבירת הלחץ ע״י מסירות מדוייקות לחלק הקדמי, על מנת למנוע איבודי כדור מיותרים.
כיום, מרבית הקשרים האחוריים, ניחנים ביכולות טכניות גבוהות מספיק על מנת לתמוך בהתקפות הקבוצה, כדוגמת יאיא טורה.

אין אמת אחת באשר לשניי הקשרים הנוספים, בד״כ אחד מהשניים יהיה קשר דינאמי, קשר מסוג זה יסייע בחילוצי הכדור בפן ההגנתי. בפן ההתקפי, בניגוד לקשר האחורי, הקשר הדינאמי יהיה דומיננטי יותר בהתקפות הקבוצה, עליו להיות ורסטילי ולשלב בין בעיטות מרחוק ומסירות מפתח, לתנועות עומק מפתיעות מבעד להגנת היריבה, דוגמא לקשר מסוג זה בליגת העל היא מהראן ראדי.

החלק השלישי בפאזל הקישור הוא הפליימיקר. כשמו כן הוא, ״עושה משחק״, ברוב המקרים קשר זה יהיה בעל יכולות טכניות ויכולות מסירה גבוהות. בד״כ, ישחק הפליימיקר בעמדה מעט יותר התקפית מחבריו לחוליית הקישור, על מנת לייצר מצבי הבקעה לקבוצתו ועל כן הוא יעסוק בפחות במטלות ההגנתיות. לדוגמא: חנן ממן מהפועל חיפה.

חוליית ההתקפה

חוד הקבוצה, בדומה לחוליית הקישור גם הוא יורכב משלושה שחקנים, שני שחקני כנף וחלוץ. מכיוון שמדובר בחלוץ בודד, החלוץ האידיאלי ביותר למערך זה הוא חלוץ מטרה. חלוץ מטרה יתופקד בין בלמי קבוצת היריבה, ישנה חשיבות רבה ליכולותיו הפיזיות של החלוץ. על שחקן המטרה, לשלב בין תנועות עומק חדות וזריזות מספיק, לבין יכולת נגיחה והתמודדות בקרבות פיזיים עם שחקני הגנת היריבה. לדוגמא: וידאר קיארטנסון, חלוצה האיסלנדי של מכבי ת״א.

דמיון נוסף בין חוליית הקישור לחוליית ההתקפה, הוא העובדה שאין אמת אחת באשר ״לזהות״ שחקני הכנף. ישנם כמה סוגים של שחקני כנף, הדומיננטיים שבהם הם חלוצי צד ושחקני כנף טבעיים. חלוץ צד היא עמדת המפתח בכדורגל העולמי.
בד״כ יאופיין חלוץ צד ברגל חזקה הנוגדת את הכנף בה הוא משחק, בעקבות כך, מרבית חלוצי הצד יפצחו את הגנת היריבה באמצעות כדרורים ותנועות עומק לכיוון מרכז הרחבה. חלוצי הצד אף יסייעו לחלוץ המטרה ע״י משיכת תשומת ליבם של בלמי היריבה.

דוגמאות לחלוצי צד בכדורגל העולמי: ניימאר, רונאלדו, הזארד, רויס. הדוגמא הטובה ביותר לחלוץ צד בכדורגל הישראלי היא טוני נוואקמה. שחקן הכנף הטבעי, בניגוד לחלוץ הצד, יתופקד בהתאם לרגל החזקה שלו. שחקן הכנף ייעזר במגני הקבוצה בפיצוח הגנת היריבה ע״י דאבל פסים והרמות מדוייקות. בפן ההגנתי, שחקן הכנף הטבעי יסייע במטלות ההגנתיות, בד״כ ע״י בלימת מגני הקבוצה היריבה בתמיכתם להתקפה.
לדוגמא: עידן ורד, שחקנה של בית״ר ירושלים.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.