האם בעל הבית השתגע? גילור בירוק

גילור בירוק | שמעון גילור האם בעל הבית השתגע? טור דעה 

כשהסתיימה ב-1968 "העונה הכפולה" בת 60 מחזורים אשר התפרסה על פני שנתיים עקב מלחמת ששת הימים, היינו כולנו, שחקנים, עסקנים, אוהדים ומאמנים, משוכנעים שעם חיזוק נקודתי, נוכל בעונה הבאה לקרוא תיגר על השלטון הבלתי מעורער של קבוצות מרכז הארץ (מכבי והפועל תל אביב , הכח והפועל רמת גן וכמובן הפועל פתח תקוה) וסוף סוף נצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית וקבוצה מצפון לירקון, תוכל אם לא לזכות, לפחות להתמודד על האליפות.

איך התבטא לא פעם אבי ז"ל? יש לנו קבוצה מצויינת אבל חסרה לנו "רגל מסיימת". המשימה הוטלה על המאמן וכוכב העבר הלא רחוק, אברהם מנצ'ל. מנצ'ל שלרשותו לא עמד מערך סקאוטינג, ולא יכול היה לצפות בקלטות (מי חלם על אפשרות כזו ?), שמע על חלוץ שמשחק בליגה ב' מחוז צפון א', הוא מלך השערים של קבוצת מכבי פרדס חנה והבקיע בעונה האחרונה לא פחות מ-42 שערים.

שמו של החלוץ –משה (מוני) אדלר. בתום משא ומתן מייגע, שילמה מכבי חיפה סכום דמיוני של 10,000 לירות בתמורה לחלוץ המבטיח ובפתיחת עונת 1968/9 הייתה לנו חולית התקפה "מפחידה".
צילום: מכבי חיפה האתר הרשמי.
הציפיה הייתה עצומה ובמחזור הראשון יצאנו למשחק חוץ נגד מכבי נתניה באצטדיון הקופסא. כמיטב המסורת אלפי אוהדים ירוקים עשו את הדרך לנתניה בשיירה ססגונית וקולנית והם זכו לראות את גבי בליטי מבקיע. אלא שלצערנו הנתנייתים בכיכובו של מוטל'ה שפיגלר הבקיעו רביעייה וירדנו מובסים וחפויי ראש עם 4:1 מהדהד ומדכא. ההמשך היה עוד יותר גרוע וב-3 המחזורים הבאים הפסדנו "על האפס" ובתום 4 מחזורים התמקמנו במקום ה-16 והאחרון עם אפס נקודות, שער זכות אחד ותשעה שערי חובה!

ואז כמובן "יצאו מהחורים", כל המלעיזים והמקטרים וביכו את 10,000 הלירות האבודות שהלכו להן לטמיון. אמנם למכבי חיפה לא היו בעלים אבל כותרות העיתונים זעקו: "בעל הבית השתגע" רק במחזור החמישי הצלחנו "לקום מהקבר", הבסנו 4:0 את בית"ר ירושלים עם שלושער של בליטי גם סוף סוף שער של מוני אדלר והתחלנו במסע התאוששות מרשים.

מוני אדלר עצמו שיחק במכבי חיפה למן העונה הזו עד 1977. הוא נקלע שלא באשמתו לתקופת השפל הירודה ביותר בתולדות המועדון שהחלה במלחמת יום כיפור שבה הוא השתתף כחייל מילואים, נפצע קל וחזר לשחק כמעט בלי אימונים. (סיפור ששווה כתבה נפרדת) בתמורה ל-10,000 הלירות קיבלנו שחקן ל-10 עונות (בחשבון פשוט 1,000 לירות לעונה). בשנתיים האחרונות אדלר הוסט לתפקיד בלם ומיעט לשחק. בסה"כ הוא השתתף בכ-250 משחקים וכבש כ-50 שערים ( מצחיק אפילו לכתוב אבל זה 200 לירות לשער).

רק למען הפרופורציות: בשנת 1968 היה השכר הממוצע במשק כ-430 לירות. אם כך מכבי חיפה שילמה על מוני אדלר משכורת ממוצעת של שכיר לשנתיים ! במונחי 2017 כשהשכר הממוצע במשק הינו כ-9,500 ₪ זה שווה ערך לכ- 230,000 ₪ ( פחות מ-60,000 יורו). במחשבה שניה. למה לתת לעובדות ולמספרים לקלקל את האגדה? מוני אדלר תמיד ייחרט בזיכרוננו כרכישה הגדולה הראשונה ולמזלנו גם רכישה מוצלחת.

ועכשיו כשאנחנו בעידן אחר ויענקל'ה שחר משלם פי 5 או פי 10 על שחקן הגנה שוב נשאלת השאלה: "האם בעל הבית השתגע"? ימים יגידו.
צילום: האתר הרשמי.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.