ניתוח טקטי להפסד הבכורה האדום

מאת יובל מרון | לא כך קיוותה הפועל חיפה לפתוח את העונה, השחקנים של כץ לא הרשימו בלשון המעטה והקהל הביתי חזר מאוכזב, מבט מהצד על הגורמים להפסד

לאחר הרבה שנים אופטימיות רבה לגבי העונה הקרובה עטפה את אוהדי ושחקני הפועל חיפה לקראת העונה הקרובה, עם אופטימיות זו עלו לדשא אתמול בסמי עופר האדומים שחורים אך הציגו משחק מאכזב למדי. את המשחק פתחה הפועל במערך 3-5-2 עליו גם ניתן הדגש במחנה האימונים.
אגע תחילה בפן ההגנתי, ניר קלינגר מייעד את קבוצתו ליצירת לחץ על היריבה ושליטה בכדור אך לא כך היו פניי הדברים בעיקר במחצית הראשונה. אמנם הקישור של הפועל עכו לא היה דומיננטי יותר אך הסיבה לביטול הלחץ של האדומים היא יתרון הגובה של חלוצי עכו על פני הגנת הפועל חיפה, ניתן היה לראות בבירור שחניכיו של שלומי דורה מסתמכים על כדורים ארוכים אל עבר סם אלישע ופייסל מוליץ׳ אשר ניצחו כמעט בכל מאבק אווירי נגד בלמי הפועל חיפה.

גורם נוסף בפן ההגנתי והחיסרון העיקרי במערך שלושת הבלמים הוא הדלילות באגפים, כאשר עכו יצאה להתקפות מתפרצות מסודרות היא שיחקה דרך האגפים וניצלה את העובדה שמלול ושיימן לא הספיקו לחזור לעורף האדום. שחקן המפתח של עכו בהתקפות המתפרצות היה עמרן אלקרנאווי, למעשה הוא שיחק כשחקן חופשי ונע בין שני האגפים, כתוצאה מכך הגנת הפועל חיפה התקשתה להתמודד עם השחקן הכישרוני. זאת ועוד הקישור האחורי בראשותם של פלקושצ׳נקו וברסקי לא היה מספיק אגרסיבי והשניים לא הצליחו לחלץ מספיק כדורים על מנת לאפשר לקבוצה הביתית לשלוט במשחק.
בפן ההתקפי החולייה הנוספת בקישור המרכזי היא חנן ממן, על הדומיננטיות והחשיבות של הקשר בן ה27 לא ניתן לערער.
קיים יחס ישיר בין היכולת של ממן ליכולת אותה מציגה הפועל ולראייה בעונה החולפת במשחקים בהם ממן היה טוב כך גם הפועל ולהפך. אמש במחצית הראשונה הקשר לא נראה על הדשא,הוא שיחק אחורנית מדי ואיבד כמות גדולה מדי של כדורים לשחקן ברמתו. בהקשר לתפקודו במשחק אמר קלינגר: "הבעיה שלנו במחצית הראשונה הייתה המיקום של חנן, הוא שיחק אחורנית מדי ואמרתי לו במחצית להתמקם בעמדה קדמית יותר ובעקבות כך הגיע השינוי."

חולשה נוספת אותה גילו האדומים אתמול היא משחק האגפים, בעונה שעברה התרגלו מגני הקבוצה לעובדה שיש שחקן קו נוסף בהתקפה שמסייע להם. לעומת זאת במערך שלושת הבלמים המגנים משמשים כשחקני כנף ועל אף שהגיחו קדימה מספר פעמים המגנים האדומים לא סיפקו מספיק הגבהות ומסירות מפתח להתקפת הפועל. הנקודה האחרונה והחלשה ביותר שנראתה אתמול היא חלוצי הקבוצה.

המערך איתו פתח קלינגר מצריך לפחות חלוץ אחד המשמש כחלוץ מטרה, כלומר חלוץ מרכזי אשר נמצא תמיד בקרבת בלמי היריבה ומייצר תנועות עומק מבעד להגנת עכו. הפועל חיפה פתחה עם ראדו גינסארי ועדן בן בסט, השניים שיחקו יותר מדי בקו הקישור וניסו לסייע בפיתוח התקפות הקבוצה ולמעשה לא ניצלו את יכולת המסירה המצויינת של הקישור האדום מכיוון שלא ביצעו מספיק תנועות עומק ולפיכך התקשו האדומים להגיע למצבים. אין לשכוח שמטרתו העיקרית של מפעל גביע הטוטו נועדה לתרגול והכנה לקראת הליגה. יהיה מעניין לראות כיצד תשחק הפועל חיפה בהמשך והאם הוסקו המסקנות הדרושות בעקבות הליקויים אמש.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.