נער בסיכון: לאן נעלם נטע לביא?

מאת אבירן אסולין | הוא סומן כתקווה הגדולה של מכבי חיפה, הקהל התאהב בו והוא נבחר לתגלית העונה 2015/2016, אבל דווקא כשהיה נדמה שהקריירה בנסיקה - נטע לביא נדחק לקצה הספסל. העונה הקרובה היא מבחן בגרות לקריירה של הקשר המחונן

28/10/2015. הקשר הצעיר נטע לביא עורך את הבכורה שלו במדי הקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה. רוני לוי, מאמן הירוקים דאז, העניק ללביא את הקרדיט מול עירוני קרית שמונה בגביע הטוטו, הירוקים ניצחו 2-1 ולביא שהרשים מאוד את לוי באותו משחק, קיבל את המושכות שוב, הפעם בדרבי מול הפועל על חשבונו של ניקולה דרינצ'יץ', הרכש המונטנגרי המאכזב שהגיע בקול תרועה באותם ימים ועזב בקול ענות חלשה. מכבי ניצחה בקרב על טהרת העיר 4-2, לביא המשיך להרשים ולא בכדי יום לאחר המשחק חתם על חוזה בחיפה עד 2021 כשהוא מסומן כדבר הבא בקישור הירוק. אז בעצם החל המסע בירוק של נטע לביא.
צילום: האתר הרשמי.
 ילד טוב רמת השופט

לביא, שיחגוג בעוד יומיים יום הולדת 21 בסך הכל, התגורר בילדותו בארה"ב והגיע לקיבוץ רמת השופט שם הוא חי עד היום, לאחר שהוריו שבו משליחות בארה"ב. באמצעות אחד המאמנים שראה אותו, זיהה את הפוטנציאל ותיפקד אותו כבלם, הוא החל את דרכו במכבי חיפה בגיל נערים ג'. מאוחר יותר הוסב לעמדת הקשר, ומשם הדרך למסע המטלטל שעבר בשנתיים האחרונות הייתה קצרה יחסית. לביא זכה בלא מעט תארים כשחקן נערים א' ונוער ביניהם אלוף האלופים, גביע ואליפות.

בקבוצת הנוער המשובחת של חיפה לביא בלט על המגרש אבל יותר מזה, הציג חוסן מנטלי מרשים שלא נעלם מעיניו של הצוות המקצועי. לביא זכה פעמיים בדאבל עם קבוצת הנוער ובסיומה של אותה עונה החל להתאמן דרך קבע עם הקבוצה הבוגרת. גם הקליטה של לביא בחדר ההלבשה הייתה מהירה.  בחיפה יודעים לספר למי שרק מוכן להקשיב שלביא "מוריד את הראש כשהמאמן מדבר איתו"

לצד זאת, נטע לביא הוא נוף חריג בין הקיבוצניקים. אם לא הכדורגל, סביר שהיה נמנה עכשיו כמו רוב חבריו על אחת היחידות המובחרות של צה"ל. אבל הילד לא עזב את הכדור כבר מילדות והחיבור לכדורגל היה מהיר. בסביבתו של לביא מספרים על ילד טוב, ממושמע, אולד סקול, רחוק מאוד מאור הזרקורים שמאפיין את בני גילו הכדורגלנים. הוא לא מרבה לצאת לבלות ולא תראו אותו מככב במדורי הרכילות. לאחר הזכייה בגביע המדינה כשכל חבריו חגגו עד השעות הקטנות של הלילה, לביא חגג קצת עם הגביע וחבריו והמשיך לביתו ובבוקר המחר כבר קם מוקדם לאימון בחדר הכושר. אין לו גינונים של כוכב או דמות להערצה, ולא פעם התבטא שהוא "רק רוצה להיות נטע לביא" לביא הוא לא הכישרון הכי גדול שיצא ממחלקת הנוער הירוקה אבל הוא חסיד גדול של עבודה קשה ואופיו הנוח גרם לראשי מכבי חיפה לתת לו את המושכות בשנתיים האחרונות.
צילום: חגית אברהם.
נחיתה רכה

כבר בעונתו הראשונה בקבוצה הבוגרת נטע לביא לקח את ההזדמנות שקיבל בשתי ידיים. גם הוא לא חלם על סיפתח טוב יותר בעונה הראשונה שלו כשחקן בוגרים במכבי חיפה.

צריך לומר, בדרך כלל המעבר הזה של שחקן נוער לקבוצה הבוגרת הוא ללא ספק אבן דרך בקריירה הקצרה של כדורגלן ולא תמיד המעבר הזה חלק. קבוצות נוער בכלל ושל חיפה בפרט, עמוסות לעייפה בדוגמאות של שחקנים שהיו כוכבים מאז גיל קטנות אבל לא עשו את קפיצת המדרגה המיוחלת לקבוצה הראשונה ונשכחו כלאחר יד או שנדדו לקבוצות קטנות במקרה הטוב אחרי שנשארו בגדר פוטנציאל.

לביא הוכיח כבר בעונת הבכורה שלו כאמור שהוא קורץ מחומר אחר ובשונה ממה שמקובל לחשוב הגיל, לא היווה פקטור ותחת הדרכתו של רוני לוי קיבע את מעמדו כשחקן הרכב לכל דבר כשהתחזיות מנבאות לקשר המבטיח עתיד ורוד ובכפר גלים כבר מפנטזים על סמל חדש אחרי יניב קטן.

ראוי לציין, במכבי חיפה לא בנו על לביא כשחקן הרכב. בגלל הסגל הקצר באותה עונה ועזיבת ניקולה דרינצ'יץ', לוי העלה מספר שחקנים לאימוני הבוגרים. אחרי האימונים הראשונים, קיבל המאמן לידיו את נתוני ה-GPS. לביא היה בין השחקנים המובילים בקבוצה והמאמן החליט לזרוק אותו למים במשחק גביע הטוטו מול עירוני קרית שמונה. השם המרכזי עליו דיברו לפני כן היה בכלל אחר, ערן ביטון, שאמור היה לקבל באותה עונה הזדמנות להפוך לקשר אחורי מוביל בהרכב של לוי. אחרי המשחק הזה רוני לוי החליט שערן ביטון יישאר בקבוצת הנוער ונתן את הבמה ללביא. "כאן יש פוטנציאל אמיתי, ביטון שחקן טוב, אבל לביא חייב להתקדם", הסביר המאמן לשחר.

הגיבוי שקיבל עשה את שלו ועונת 2015/2016 הייתה הטובה ביותר בקריירה הקצרה של הקשר הצעיר. למרות עונה מאכזבת מאוד של חיפה, לביא לקח את הצ'אנס והיה מנקודות האור הבודדות בהרכב. 31 הופעות בהרכב הפותח, זכייה בגביע המדינה וזימון בכורה לסגל הנבחרת הבוגרת של אלישע לוי, שראה בו את היורש לבוגר אחר של קבוצת הנוער החיפאית, בירם כיאל. את הגושפנקא לכברת הדרך שעשה קיבל לביא בסיום אותה עונה כשנבחר ברוב קולות לתגלית העונה.
צילום: חגית אברהם.

אהוב הקהל

המסע שעבר לביא מחודש דצמבר 2015, לפני קצת יותר משנה, הוא מדהים. הוא חגג את הופעת הבכורה שלו בליגה בדרבי ומאז המשחק ההוא ועד הזכייה בגביע המדינה בלפני שנתיים, הוא לא איבד את המקום בהרכב ולא נכנס אפילו פעם אחת כמחליף. ובכל זאת משהו בפאזל היה חסר. כבר שנים ארוכות שהקהל הירוק משווע לשחקן בית אמיתי בסגל הירוק. לא עוד שחקן שמקבל פה ושם דקות בגביע הטוטו אלא שחקן משמעותי, "שובר שיווויון" שאפשר יהיה להתגאות בו. דומה שמאז עזב ליאור רפאלוב את כפר גלים לטובת החיים הטובים בברוז', לא היה שחקן בית שהצליח להשאיר חותם מקצועי ובד בבד לא להיקלע לסצינות מיותרות מול הקהל. טאלב טוואטחה עשה קולות של מנסה אבל אז זרק חפץ לכיוון האוהדים והשאר היסטוריה. גם יוסי בניון, שאת מיטב שנותיו עשה בחיפה והיה פרה קדושה ביציעים על אף שלא גדל בכרמל, הרגיש את נחת זרועם של הקופים הירוקים.

השטיח הירוק נפרס, שיר מיוחד נכתב במיוחד ללביא וכל נגיעה בכדור לוותה במחיאות כפיים. האוהדים הירוקים התחברו לרוח הלחימה של לביא שגם אם לא היה הכי מוכשר על המגרש, תמיד השאיר את הלב על הדשא. היה רושם שהנה הגיע סופסוף הרגע הזה שיש בעל בית תרתי משמע על המגרש ולביא נכנס בהצלחה למשבצת שרבים לפניו כשלו.

ירידה חדה במניות

אם עוקבים אחרי המסלול שעשה בשנתיים האחרונות, נטע לביא היה אמור להיות העוגן במרכז השדה הירוק. כל הסימנים בישרו טובות ושום דבר לא הכין את הקשר הצעיר למקום החדש שהוא נקלע אליו: הספסל. הירידה ביכולת החלה כבר בשנה שעברה. בחודש נובמבר האחרון, פחות משנה בהרכב של מכבי חיפה, לביא קיבל חוזה חדש לחמש שנים. הוא הוצג באמצעות קמפיין אגרסיבי באמצעי המדיה, אבל כמה בערך כשבוע אחרי חלה הידרדרות בקבוצה שלביא לא התאושש ממנה עד היום.

היה נראה שלביא פחות פיזי מבעבר וגם בדקות שכבר קיבל נדבק בחולשה הכללית של חבריו. הכישרון והעבודה הקשה לא הספיקו הפעם לנער מרמת השופט שנראה כורע תחת המעמסה והכישלון של קבוצתו. ככל שהעונה התקדמה לביא ראה פחות עוד יותר את הדשא וכשרנה מולנסטיין פוטר אחרי ההפסד בדרבי, אותו דרבי שבאופן אירוני שנתיים קודם העניק ללביא את חולצת ההרכב הראשון, חלה התפנית הגדולה במעמד שלו. אז מה הסיבה לתנודות ביכולת, בין העונה שעברה לזו שלפניה, אתם שואלים? ובכן, במכבי חיפה מעידים בעיקר על נתון אחד שיכול להפוך את לביא לשחקן יעיל יותר: לשחק פשוט.

פתאום, הנתונים של לביא כבר לא היו מושלמים. לצד השקעה גדולה במגרש, במועדון דיברו על איבודי כדור, על חוסר ריכוז והחלו לעלות סימני שאלה בנוגע לשאלת הניסיון. המנהל הספורטיבי לשעבר טור כריסטיאן קרלסן, שהעריך את השחקן מאוד, החליט להביא קשר מנוסה למרכז השדה כדי לתת מענה לסוגיה והנחית את אניס אלושי מנירנברג. גיא לוזון שהגיע על תקן המושיע התורן העדיף את אלושי שהגיע בהמלצת קרלסן ואת רועי קהת על פני לביא. אפילו איתן וולבלום, תוצר נוסף של קבוצת הנוער הירוקה, קיבל מלוזון את חולצת ההרכב לפני לביא שהחל לראות את הכרסום בדקות המשחק שלו כשלא פעם לא שותף אחרי שהתחמם ארוכות.
צילום: האתר הרשמי.
מבחן בגרות

העונה המבחן של נטע לביא יהיה קשה אפילו יותר. על המשבצת שלו נחתו שני תותחים בדמותם של גל אלברמן הבלתי נלאה שהגיע כדי להוסיף ניסיון לקישור הנרפה של הקבוצה ולצידו קשרה הבינלאומי של נבחרת בולגריה, גיאורגי קוסטדינוב. שניהם אמורים לתת את הטון העונה בקישור החיפאי כשלא ברור אם ואיך לביא יפלס את דרכו ל-11. בעוד מוחמד אבו פאני אמור להיות מושאל, איתן וולבלום מוערך מאוד על ידי גיא לוזון, שותף במשחקי ההכנה וגם הוא אמור לנגוס בדקות המשחק המועטות ממילא שנשארו ללביא.

לביא בסך הכל בן 21, צעיר יחסית וכל הקריירה לפניו. מצד שני, שחקנים בגילו כבר מובילים קבוצות פאר ונבחרות להישגים. כדי לקרוא תיגר על מרכז השדה של חיפה, לביא יצטרך לעבוד קשה הרבה יותר. הבעיטה שלו מרחוק עדיין טעונה שיפור, הנעת הכדור מסורבלת לעיתים וגם חילוצי הכדור עדיין לא עולים בקנה אחד עם מספרים של קשר מוביל בקבוצה גדולה.

לביא הוא בחור אינטיליגנט ואיכותי, לא אחד שיעשה פרצופים או יתלונן תחת כל עץ רענן על דקות המשחק שלו. אבל על המגרש, עולה שוב ושוב הדוגמה הקלאסית לשחקן בתפקיד שלו. דוד קלטינס הוא שחקן שיודע לחלץ כדור ולתת את הפס קדימה, זה לדעתי מה שנטע צריך לעשות – לשחק פשוט. באחד מאימוני הנוער, שוחח המאמן דאז אברהם אבוקרט עם נטע לביא והסביר לו מה עליו לעשות, או נכון יותר מה לא לעשות, כדי להפוך לשחקן גדול. "לעולם אל תעשה דברים שאתה לא מסוגל להם. כשחקן, לא הייתי עושה הרבה 'ספרינטים' כי לא הייתי יכול. החוכמה שלך תהיה בכך שאסור לך לאבד כדורים", הסביר לו אבוקרט. אם הוא יפנים, אולי מכבי חיפה תרוויח קצת יותר משחקן אמצע סביר, יהיה לה סוף סוף סמל אמיתי.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.