גיא להתחכמות / טור דעה

מאת רובי לוי | אין ספק בכלל שגיא לוזון הוא אדם שמבין כדורגל, לומד כדורגל ומנסה להביא גישה חדשה משהו. אך יחד עם זאת, לעיתים נדמה שהוא מתחכם משהו. אתמול למשל.

שמעו סיפור. תארו לכם את זינאדין זידאן במסיבת עיתונאים לאחר משחק של ריאל מדריד נגד חיחון או הפועל עכו, אומר את הדברים הבאים: "הסיבה שרונאלדו, איסקו ומודריץ' לא שיחקו היא כי חיפשתי שחקנים שיכולים לפרוץ הגנה צפופה אז פתחתי עם אלברטוס ופלורנטה." לא הגיוני אה? ואני מניח שאין צורך גם להסביר. (וכן המצאתי את שמות שתי השחקנים). אפשר לתאר בכלל משחק שמודריץ', איסקו ורונאלדו כשירים והם לא עולים בהרכב בגלל שהמאמן שלהם חושב שהם לא מתאימים לסוג המשחק של הקבוצה היריבה? לא, אי אפשר. אצל לוזון לשיטתו, כן. לא משנה שמחזור קודם נתת צמד מול באר שבע או "ששרפת" את הקווים כבשת והצטיינת בבכורה שלך.
צילום: חגית אברהם.
מה עובר על גיא לוזון? לפעמים יש תחושה שהוא לוקח את המשחק רחוק מידי, צעד אחד קדימה. מרגיש כאילו מינימום ילד שיושב מול מחשב לשחק מנג'ר. שלושה בלמים, שני בלמים, שחקנים להגנות צפופות שחקנים למגרש פתוח, שחקנים למגרש סגור, בועטים מקרוב, בועטים מרחוק. ממתי מכבי חיפה צריכה להתאים עצמה לסוג המשחק שמשחקת הפועל עכו? ועם כל הכבוד להפועל עכו. למה? למה שמכבי חיפה לא תכפה על עכו את סוג המשחק שמתאים לה? למה לא לבוא עם השחקנים הכי טובים שלך ופשוט, לנצח. לא לסבך, לא להתחכם, פשוט לנצח.
צילום: האתר הרשמי.
אתמול בעכו היו על המגרש לפחות שלושה - ארבעה שחקנים בירוק שלא שיחקו אפילו משחק רשמי אחד יחדיו, משחק ידידות מול עירוני טבריה עם כל הכבוד זה לא קנה מידה. ומנגד ישבו על הספסל שחקנים שהצטיינו מחזור קודם מול הפועל באר שבע (סלליך ורוקביצה) שהיו "קורבנות" התאמת צורת המשחק. אין לי בעיה עם רוטציות, לגטימי, אבל מהפכה בהרכב בגלל משחק חוץ מול קבוצה שעלתה העונה ליגה? חוסר התיאום בין השחקנים זעק לשמיים. דמארי לא מצא בכלל את מקומו לצד קלאוס והלך לאיבוד בין הקישור של מכבי חיפה לעמדת החלוץ רוב הזמן יצר פקק, "והשתלט" לורמוט על האזורים שלו. אמר גיא לוזון אחרי משחק שהוא ידע שזה סוג המשחק שיתפתח, אני לא יודע מה הוא ראה, אבל אני ראיתי מהיציע הפועל עכו שבאה לשחק פתוח, לא התבנקרה ולעיתים גם לחצה. לוזון זיהה את זה או לא אי אפשר לדעת, מה שבטוח הוא לא הגיב לזה תוך כדי משחק.
צילום: האתר הרשמי.
זה עוד לא מאוחר מצד לוזון אך יחד עם זאת, זה מעט דוחק. דוחק בו. ניצחון על רעננה הוא בגדר חובה עבור לוזון שיהיה חייב לזנוח את רעיונות התאמת השחקן ליריבה ולעלות עם ה-11 הכי טובים שיש על מנת לנצח את המשחק. הפסד ולוזון מבחינתי יצטרך לשלם במשרתו. למכבי חיפה של השנה אין יותר מידי זמן לקלישאות כמו: תנו זמן להתחבר, זו קבוצה חדשה וכו. מכבי חיפה צריכה להיות פקטור במעלה הטבלה, ולא פקטור בים בחודש נובמבר. ההרגשה היא שגם למעלה אצל מקבלי ההחלטות יהיו קצרים באורך רוח ולא יחכו לראות את העונה נגמרת להם מול העיניים כבר במחזור הרביעי.

שלא תטעו, אני חושב שלוזון מאמן טוב מאוד. מתאים למכבי חיפה, מבין כדורגל מהדור החדש. ניכר שהוא לומד כל הזמן ומנסה דברים חדשים, אך כאמור לעיתים הוא לוקח את זה צעד אחד קדימה. אין מקום לטעויות, גיא להתחכמות.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.