המושך בחוטים: השינוי של קלינגר

מאת יובל מרון | התלכיד החברתי, רוח הלחימה, הצניעות והפגיעה בזרים, מבט מהצד על הצלחתו של המאמן

העובדה כי ניר קלינגר התלבט ארוכות האם להיות מאמנה של הפועל נשכחה כלא הייתה. קיץ ארוך ומלא התלבטויות עבר על המאמן הזמני דאז אשר בסופו של דבר בחר להיות רב החובל בספינה של יואב כץ. הפועל הוכיחה שהצלחתה אינה מקרית והמאמן ראוי לכל המחמאות והקרדיט. ישנן כמה סיבות בולטות לעין אותן הוביל קלינגר, אשר הביאו לשינוי במועדון האדום.
1. בניית הסגל- בניגוד לשנים עברו, קלינגר ערך מהפכה שלמה במצבת הזרים והושקעה מחשבה רבה לפניי רכישתם. ארנסטס שטקוס המצויין בצוותא עם גבריאל תאמאש ייצבו את שורות ההגנה האדומה אשר אשתקד היוותה נקודת תורפה מרכזית בקבוצה. כמו כן, קלינגר לא חשש להעניק את המושכות בקישור לרוסלאן ברסקי, הקשר הכישרוני פורע את השטרות והשכיח את עזיבתו של דור פרץ. לאחר הסחבת במו״מ עם שלומי ארבייטמן ועלייתה לכותרות של פרשת לאלה, קלינגר החליט לצרף את אלון תורג׳מן מעט לפניי היציאה למחנה האימונים. בשנים האחרונות, תורג׳מן תופקד כחלוץ קו שני המצטרף מכנף שמאל והתנדנד בין הספסל להרכב. מאמן האדומים הפנים כי על מנת להפיק את המיטב מתורג׳מן עליו לשחק כחלוץ 9 מרכזי. לפי שעה, החלטה זו ביססה את התקפת הקבוצה כשנייה בטיבה בליגה.

2. היררכיה אדומה- לא אחת הצהיר קלינגר כי הוא דוגל בהרכב אחיד. יציבות והיררכיה ברורה מובילות את פילוסופיית המשחק אותה מנחיל המאמן. כאשר כולם כשירים, למעט ההתלבטות בין מקסים פלקושצ׳נקו לראדו גינסארי בחוליית הקישור, שאר ההרכב אינו משתנה. בנוסף, שחקני הספסל מודעים למעמדם בסגל ואינם מתרעמים על כך אלא מחכים להזדמנות כשתגיע ושמחים בהצלחת הקבוצה. לאחר משחק האימון נגד הפועל נצרת עילית אמר קלינגר: ״כיוואן, סרדל וקשוע השאירו לי חומר למחשבה״, המאמן אכן התרשם משלושתם ומספרם הופיע על לוח החילופים במחזור החולף. על כן, שחקני הספסל מאמינים באפשרותם להתקדם בהיררכיה.

3. שיטת המשחק- את משחקי גביע הטוטו התחיל קלינגר עם רעיון מהפכני, מערך שלושה בלמים. אמנם במשחקי ההכנה המערך עבד היטב אך לא כך היו פניי הדברים במשחקי המפעל. למרות הניצחון על קריית שמונה, הייתה תחושת פספוס בקרב אנשיי המועדון אשר פיללו ליכולת טובה יותר מהסגל האדום. בסביבות הדקה ה-30 נגד הפועל אשקלון, הפנים קלינגר כי הפועל אינה מממשת את הפוטנציאל הטמון בה והחליט לשנות את המערך. על אף מפגשים נגד קבוצות כמו הפועל באר שבע ובית״ר ירושלים, ניר לא שינה את המערך ודגל באותה שיטה. דוגמא נוספת לגמישות הטקטית של המאמן התבטאה בתפקודו של חנן ממן במשחק נגד הפועל עכו, למרות הצבתו בכנף הימנית, בהתקפות קבוצתו הקפטן האדום שיחק במרכז וסייע לבניית ההתקפות כאשר דור מלול ״ניצל״ את השטח הפנוי באגף ימין ותמך רבות בהתקפה.

4. קבוצה בצלמו- בתקופתו כשחקן במכבי תל אביב ונבחרת ישראל, קלינגר התאפיין ברוח לחימה ואגרסיביות. תכונות אלו הובילו אותו להצלחה ולהשארת חותם בליגת העל. הפועל של קלינגר היא קבוצה לוחמת ובעלת אופי ואיתנות. השחקנים האדומים שחורים מציגים משחק אגרסיבי ורעב להצלחה. לדוגמא במפגש נגד הפועל באר שבע, חלוץ הקבוצה עדן בן בסט ספג חבלה קשה לאחר התנגשות חזיתית עם שוער האלופה גיא חיימוב. בן בסט לא חשב פעמיים וביקש מקלינגר להמשיך לשחק. דוגמא נוספת לאותו אופי קבוצתי באה לידי ביטוי בחזרת הקבוצה מפיגור נגד בית״ר ירושלים והפועל באר שבע.
5. צניעות- ״הקרדיט כולו לשחקנים״, מנטרה זו נשמעת פעם אחר פעם מצידו של קלינגר. המאמן אינו מחפש את אור הזרקורים ואהדת התקשורת, עבורו השחקנים הם מוקד ההצלחה והם ראויים למחמאות. קיים חיבור מיוחד בין ניר לשחקנים, לא בכדי שחקני הפועל ״משאירים את הלב״ על המגרש ומצייתים להוראותיו. כאשר אדם מהיציע האדום קילל את חנן ממן, קלינגר מיד יצא להגנתו והשתיק את אותו אוהד.

צילומים: חגית אברהם.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.