אלאך סיכם רשמית הכירו את מו

מאת טל גורן | מוחמד אלאך חתם רשמית לעונה וחצי במכבי חיפה. הכירו את מו

רשמית מוחמד אלאך חתם במכבי חיפה לעונה וחצי. במכבי תיאורו את אלאך כמנהל הטכני החדש. אלאך יתוו  את כל המדיניות הספורטיבית של הקבוצה. יהיה אחראי על הרכש ויתווה את הדרך למחלקת הנוער וירכז תחתיו את כל הפעילות הספורטיבית.
מוחמד אלאש (44) הולנדי ממוצא מרוקאי החל את קריירת המשחק שלו באקסלסיור קבוצה קטנה מרוטרדהם בתפקיד הקשר,בהמשך עבר גם בפיינורד,כרונינגן, אודרכט, טוונטה וונלו במדיה פרש ממשחק ומיד החל לעבוד כמנהל הספורטיבי של המועדון. לאחר שנתיים בונלו,עבר לעונה אחת לטוונטה שסיימה סגנית האלופה באותה עונה. לאחר מכן כיהן שנתיים כמנהלה הספורטיבי של ר.ק.ס,וכאמור קבוצתו האחרונה היתה ויטסה שם כיהן בארבע וחצי השנים האחרונות,כשבשנה שעברה לקחה הקבוצה את התואר היחידי בתולדותיה - הגביע ההולנדי. אנקדוטה קטנה על אלאך היא שלמרות היותו מוסלמי אדוק, הוא עושה הפרדה בין פוליטיקה וספורט.

אחת הסיבות שגרמו למעברו למכבי חיפה,למרות השנים המוצלחות בויטסה נעוצה בכך שהוא לא אהב את ההתערבות של הבעלים הרוסי של הקבוצה אלכסנדר צ'יגרינסקי בעבודתו. צ'יגרנסקי נמצא בקשרי ידידות טובים עם הבעלים של צ'לסי רומן אברמוביץ שהפך את ויטסה לקבוצת הבת של האנגלים והשאיל להם לא מעט שחקנים. אלאך העדיף לתת את ההזדמנות לשחקנים מהאקדמיה של המועדון במקום להשביח שחקנים למועדון אחר.

"אלאש היה מעוניין לא מעט זמן לעזוב את ויטסה,הוא לא אהב את ההתערבות של הבעלים בעבודתו,אלאך הוא במקור שלו יותר מנהל טכני, הוא אוהב להתערב בכל דבר שקשור למועדון,לא רק בדברים מקצועיים" ניתח כתב העיתון "דה גרדרלנדר" לקס לאמרס המסקר את ויטסה ארנהיים לחיפה ספורט.

לגבי ההבדלים בין מכבי חיפה לויטסה הוסיף לאמרס:"זה נכון שמכבי חיפה מועדון עם שאיפות גדולות יותר מויטסה ויותר עשיר,אבל אי אפשר לדעת איך הוא יתפקד במכבי חיפה. מה שאני יכול לומר זה שאלאך טוב מאד בסדר וארגון של מועדון, אם מחפשים דרך ושיטה הוא האיש הנכון,את ויטסה של 4.5 השנים האחרונות הוא בנה לבד.

אלאך הוא אדם עם קשרים שטוב מאד באיתור כשרונות, המוטו שלו זה למצוא כשרונות בזול,לפתח אותם ולמכור ביוקר,הוא מפעיל רשתות סקאוטינג בכל העולם שעוזרות לו לאתר כשרונות,הוא מאד מאמין בכדורגל התקפי ובקידום שחקנים צעירים ומעורב בכל דבר במועדון כולל במחלקת הנוער.
אחת הסיבות שהמעבר למכבי חיפה קרץ לו היא העובדה כי הבטיחו לו שלא יתערבו לו בעבודה ויתנו לו לנהל את כל המחלקות של המועדון" סיכם לאמרס.

כאמור אלאש מאד פעיל בכל מה שקורה במועדון אותו הוא מנהל,וכך גם עבודתו מול התקשורת,הוא נחשב לאדם קר שלא אוהב לשתף את התקשורת במה שהוא חושב ורוצה לבצע,מעט מאד פעמים יופיעו שמו בתקשורת בראיונות שנתן.

אלאש נחשב לאיש מקצוע מוערך מאד בהולנד,ולפני כשלושה שבועות שמו הוזכר כמועמד לרשת את תפקידו של מארק אוברמארס כמנהלה המקצועי של אייאקס אך דבר זה לא יצא לפועל בסופו של דבר. הוא נחשב למוח מאחורי הכדורגל ההתקפי ששיחקה ויטסהב4.5 השנים האחרונות ודואג לבחירת מאמנים שיתאימו למנטליות אותה הוא הנחיל,הוא גם מאד מאמין בקידום שחקנים צעירים.

אלאש כאמור נחשבת לבעל מקצוע שאוהב לבנות לטווח ארוך ולהביא שחקנים בזול,לפתח אותם ולעשות עליהם רווחים,האחרון שבהן היה הקשר מזימבאבווה מרוולוס נקאמבה אותו הביא אלאש בהעברה חופשית ומכר בקיץ האחרון לקלאב ברוז'.
אלאש עבד גם עם לא מעט מאמנים בכירים ביניהם לואיס ואן חאל,סטיב מקלארן ופיטר בוס אותו הביא לויטסה. אלאש מאמין בחדשות וטכנולוגיה ומשתמש בתוכנות מחשב כדי לאתר שחקנים וכדי ללמוד על השחקנים של הקבוצה אותה הוא מנהל,הוא מאמין בכך שאת סגל השחקנים צריך לסגור ברובו בתחילת הקיץ,כדי לתת למאמן זמן הכנה נוסף להכיר את הסגל.

הכדורגל הישראלי לא זר לאלאש,הוא היה זה שהביא את שירן ייני לויטסה,ובעונתו הראשונה במועדון גם הבלם דן מורי שיחק בקבוצה. גם פיטר בוס אימן את ויטסה כשאלאך היה המנהל המקצועי והיה בעצם זה שהביא אותו לויטסה לפני שעזב למכבי ת''א.

אחת השאלות המעניינות קשורות לאיך יתפקד אלאך כשהוא יוצא בפעם הראשונה בקריירה אל מחוץ להולנד,כמו כן העובדה כי השאיפות במכבי חיפה שונות מהשאיפות הצנועות של ויטסה גורמות לעניין רב של איך תראה מכבי חיפה בעידן אלאך. לא ברור אם מדובר באיש הנכון לרוץ איתו לאליפות בטווח הקרוב,אבל אם ברצונה של מכבי חיפה לבנות קבוצה לטווח ארוך אין ספק כי מדובר בדמות שתוכל לתרום הרבה ולייצר דרך חדשה למועדון.
צילום: האתר הרשמי.
בויטסה נפרדו מאלאך המנכ''ל יוסט דה ויסט הבין את בחירתו של אלאך לעזוב: "היום אתה צריך לכבד החלטה של אנשים לעזוב ולעשות את הצעד הבא לאחר מספר שנים שהם היו מחוייבים למועדון,מו תרם רבות לויטסה בשנים האחרונות אני מודה על כך,אני רוצה להודות לו על תרומתו הרבה לפיתוח המועדון וכמובן האקדמיה, פיתוח מעבדות הכדורגל וגם על שחקנים מצוינים שהביא לנו,וגם על הזכייה בגביע,הוא הביא הישגים רבים לויטסה,ויטסה מודה לאלאך על תרומתו רבת השנים ומאחלת בהצלחה במכבי חיפה".

גם אלאך נפרד ואמר: "בשנים האחרונות עבדתי במועדון עם מחוייבות רבה ומעורבות ואני שמח על שיתוף הפעולה הפורה שהיה לי עמיתיי במועדון וכמובן גם על התוצאות המצויינות וההשיגים שהבאנו,עם זאת חלק חשוב מהעבובדה של המנהל הטכני הוא לטווח ארוך ולכן אני עושה את המעבר הזה עכשיו כשויטסה תוכל להתארגן כבר מעכשיו לעונה הבאה".

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.