הכירו את פרד רוטן

מאת טל גורן | מכבי חיפה הודיעה רשמית על מינויו של המאמן ההולנדי פרד רוטן לעונה וחצי הקרובות, הכירו את ההולנדי 

על הנייר מדובר בשם גדול שאמור להצעיד את המועדון הירוק חזרה לצמרת. רוטן (55) שיחק כל הקריירה בקבוצה אחת, טוונטה, בעמדת הבלם במדי טוונטה רשם 280 הופעות וכבש 12 שערים. מיד עם פרישתו התמנה רוטן לעוזר המאמן של הקבוצה במשך 6 שנים ולאחר מכן מונה למאמן הקבוע איתה זכה בגביע ההולנדי בעונת 2000/01, לאחר מכן שימש כעוזר גם בפ.ס.וו איינדהובן. בעונת 2008/09 מונה למאמנה של שאלקה לעונה אחת ולאחר מכן אימן את פ.ס.וו איינדהובן במשך 3 עונות עמם השיג אחוזי הצלחה גבוהים יחסית אך לא זכה בתארים. בהמשך אימן רוטן גם את ויטסה ארנהיים, פיינורד וקבוצתו האחרונה הייתה אל שבאב מאיחוד האמירויות שם סיים את תפקידו בתום העונה שעברה.
פרד רוטן נחשב לאיש מקצוע מוערך מאד בהולנד ובמדינה הופתעו מאד מהמינוי שלו כמאמן מכבי חיפה, משום שהוא היה אחד המועמדים המובילים למשרת המנהל הטכני של נבחרת האורנג'. בתקשורת ההולנדית מעריכים שההצעה הגבוהה שקיבל ממכבי חיפה יחד עם העובדה שמדובר בעבודה יומיומית שיכנעו את רוטן להצטרף לפרוייקט של מוחמד אלאך בכרמל. "רוטן היה המועמד המוביל להתמנות למנהל הטכני של הנבחרות ובמדינה מאד הופתעו שהוא החליט להיענות להצעה של מכבי חיפה ולא לחכות להחלטה של ההתאחדות ההולנדית." אמר לחיפה ספורט העיתונאי ההולנדי לקס לאמרס.
מבנה האישיות של רוטן מורכב מאד, מדובר במאמן שלא אוהב התערבות של גורמים חיצוניים בעבודתו ואוהב להיות מאד דומיננטי בעבודה שלו. לא פעם במהלך הקריירה שלו כמאמן עזב את עבודתו בגלל התערבות של הבעלים. כך היה למשל בויטסה ארנהיים, כשלמרות עונה מוצלחת מאד בה סיימה הקבוצה במקום הרביעי בליגה ואף היה מועמד למאמן העונה עזב את רוטן את הקבוצה בגלל התערבות הבעלים ואי דרישה לחיזוק, מדובר במאמן שלא מתפשר על התנאים במועדון אותו הוא מאמן. כך היה גם כאשר אימן את פיינורד ולמרות עונה טובה שהסתיימה במקום השלישי התפטר בסיום העונה עקב מכירת השחקנים החשובים של הקבוצה ואי הבאת חיזוק מספק מבחינתו. בנוסף מדובר במאמן שלא חביב על התקשורת ולא אוהב להתראיין, אף ידוע בתור אחד שיודע לנהל בצורה מוצלחת את ענייני הקבוצה. כמו כן נחשב רוטן למאמן קשוח שאוהב עבודה קשה.


לרוטן יש ניסיון די עשיר בקבוצות בעלות מסורת וקהל אוהדים די גדול אך הוא מתוייג בהולנד וגרמניה כלוזר שלמרות שהוא משחק כדורגל התקפי וקבוצתו כובשת די הרבה התואר היחידי שלו בקריירה הוא דווקא גביע עם טוונטה הצנועה.כאשר מונה למאמנה של שאלקה היה לקבוצה תקציב די גדול, שחקנים בכירים כגון: נוייר,חמיד אלטינטופ, קווין קוראני ואיבן ראקטיץ, עם ציפיות גבוהות סיימה בסופו של דבר הקבוצה במקום ה6 בלבד, ורוטן פוטר בסיום העונה. ב-3 העונות בהן אימן את פ.ס.וו איינדהובן התמודד רוטן על האליפות אך הפסיד את התואר למרות מאזנים מרשימים למדי.

נקודה נוספת שעומדת לזכותו של רוטן היא שלמרות שהוא רגיל לעבוד עם שחקנים בכירים הוא לא זונח את מחלקות הנוער של המועדונים אותם מאמן ונותן הזדמנויות לשחקנים צעירים. "רוטן בדומה לאלאך מאד מעורב גם במה שקורה במחלקות הנוער של המועדון ורוצה לדעת הכל, הוא גם מגיע להרבה מאד משחקים של האקדמיה, זה נכון שהוא מעדיף לעבוד עם שחקנים בעלי שם, אך גם שחקנים צעירים יקבלו אצלו את ההזדמנות" הוסיף לאמרס. שחקנים כמו דרייס מרטנס, ג'אורג'יניו ווינאלדום ומנואל נוייר עשו את הפריצה שלהם תחתיו של רוטן והוא נחשב למאמן של שחקנים.

רוטן כמו כל הולנדי טיפוסי דוגל בשיטת ה4-3-3 החזקת כדור ולחץ גבוה על היריב. קבוצותיו נחשבות לממושמעות מאד אך גם לכאלה שכובשות הרבה מאד שערים. כשאימן את פ.ס.וו איינדהובן החזיקה הקבוצה בממוצע של 2 שערים למשחק.

ואיך אפשר בלי הזווית הישראלית ?
רוטן פגש עם פ.ס.ו איינדהובן את בני יהודה של גיא לוזון בשלב הפלייאוף של הליגה האירופית בעונת 2009/10 וניצח פעמיים 2-0 בסיכום 2 המשחקים. הוא גם היה המאמן שהביא לויטסה את דן מורי והמשך ייבש אותו על הספסל עקב יכולת חלשה.

אין ספק שעל הנייר מדובר באחד המאמנים הבכירים שהגיעו לישראל, למרות ההיעדר התארים בארונו של רוטן מדובר על מאמן שעבד במועדונים גדולים ומקומות לחוצים ויכול להיות שהוא יהיה האיש שיוציא את המועדון הירוק לדרך חדשה.מה שבטוח רוטן בא חדור מוטיביציה להוכיח שעל אף הכישלונות הגדולים שלו בשנים האחרונות הוא עדיין יכול להצליח עם מועדון גדול ולהובילו לתארים.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.