בובי צ'ארלטון הישראלי / גילור בירוק

גילור בירוק | שמעון גילור סופד לאגדה בירוק - אשר עלמני ז"ל. 

בשנות הששים של המאה הקודמת, לא הייתה (כמעט) טלוויזיה. לא אינטרנט. בקושי ראינו מבזקים ממשחקים בינלאומיים ביומני 'כרמל' ו'גבע' שהוקרנו בבתי הקולנוע לפני הסרטים. בעיתונים של אז, קראנו בשקיקה על הכוכבים שמעבר לים. פלה, גרינצ'ה ודידי בברזיל, יוזיביו בפורטוגל, זיילר והיילר במערב גרמניה, מאזולה ופאקטי באיטליה וכמובן בובי צ'ארלטון הכוכב של מנצ'סטר יונייטד ונבחרת אנגליה מניצולי אסון מינכן והבולט ב"תינוקות באסבי".
זכיתי וברחוב שבו התגוררתי בשכונת בת גלים, היה שכן שבמסגרת עבודתו נסע לא מעט לאנגליה, ובשהותו שם, נהג לפקוד את משחקיה של היונייטד. שמו ד"ר שפיץ. ביציעי קריית אליעזר הוא הפליג בסיפורים על הכדורגל האמיתי שמעבר לים, ובנשימה אחת אמר כל פעם שיש אצלנו שחקן אחד שיכול לשחק במנצ'סטר ולא סתם לשחק אלא יכול להחליף את בובי צ'ארלטון הגדול. הוא דומה לו בגובהו הנמוך, בגופו הצנום, בזריזות ,בתנועה הבלתי פוסקת, בשליטה, גם בקרחת, והכי חשוב, כמו צ'ארלטון גם הוא ג'נטלמן והדבר הכי חשוב בעיניו הוא ה"פייר פללי". שמו של השחקן הירוק – אשר עלמני.
הקבוצה המופלאה של סוף שנות החמישים ותחילת שנות השישים של המאה הקודמת, הניחה את היסודות וקבעה את ה-DNA של המועדון לתמיד. אלפי אוהדים מכל רחבי הארץ באו למגרשים וקנו כרטיס בשביל לראות את מנצ'ל, והרדי, והלד, ואמר, ושפירא וחבריהם. ובכיר חבריהם היה אשר עלמני. אשר היה המנוע, האיש שנע ככספית בכל רחבי המגרש, שקיבל כדור מהבלמים ובמיומנות של שליטה מוחלטת בכדור, הטעיות גוף וכדרור בראש זקוף, ייצר לחבורת הכישרונות שלפניו אינספור מצבים והם ידעו לנצל אותם. מדי פעם היה פורץ קדימה, מבצע דאבל פס או כמה מסירות כפולות ומבקיע בעצמו. לא קיטר, לא התווכח, לא כיסח, לא הורחק, כמעט שלא ביצע עבירות ובצניעות מדהימה נתן את קדמת הבמה לאחרים, למרות שהוא ורק הוא יירשם לעולם כשחקן הראשון מבין שחקני מכבי חיפה ששיחק בנבחרת ישראל!
לאחר פרישתו , כמאמן במח' הנוער, העמיד אשר, דורות רבים מאד של שחקנים שעברו תחת ידיו הנאמנות. בדרך כלל בקבוצות הילדים, שם מקנים את היסודות. ולא היה איש מתאים ממנו לתת לילדים, ידע, ניסיון ולא פחות חשוב חום ואהבה.

16 שנים שיחק בקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה וכשפרש היה 47 שנים מאמן במח' הנוער. אכתוב זאת במילים  - ארבעים ושבע שנים! בסה"כ אשר היה חלק ממכבי חיפה מגיל 12 עד גיל 80 ברציפות! ולכן אשר עלמני הוא מכבי חיפה!

יש במכבי חיפה קבוצות רבות שקרויות על שמם של גדולים מהעבר. למשל, מכבי שמואל (על של שמואל ביינהקר) ,או מכבי יואל (על שם יואל-יוליוס יגר) או מכבי ישעיהו (על שם ישעיהו שווגר) וכו'. אם יורשה לי –אני מציע שכל המתקן של מח' הנוער בקצף ייקרא על שמו של האיש שזה היה ביתו 68 שנים ברציפות!

אשר, נוח בשלום על משכבך. רבבות אוהדי מכבי חיפה מרכינים ראש ויחד עם זאת בכל פעם ששמך עולה באוזנינו אנחנו מחייכים. פשוט אי אפשר לחשוב עליך אחרת. אהבנו ונאהב אותך לנצח!

*צילומים: מכבי חיפה האתר הרשמי.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.