הבינגו של מכבי? הכירו את מנדג'ק

מאת טל גורן | טל גורן והעיתונאים  דוד צ'ארנק (צ'כיה) וארתור וונדג'י מנתחים לעמוק את קשר הרכש החדש של מכבי חיפה - ג'ורג' מנדג'יק. על הרכישה של אלופת גרמניה, דרך העליות והירידות בין צרפת, גרמניה וצ'כיה 

 ג'ורג מאנדג'ק בן ה-29 ומתנשא לגובה 1.85 נולד בדואלה בירת קמרון והתחיל לשחק באקדמיה בקבוצה קאדג'י ספורט במולדתו, ונחשב בתחילת דרכו לאחד השחקנים הקמרונים המוכשרים ביותר. סקאוטים רבים עקבו אחריו ובסופו של דבר הייתה זו אלופת גרמניה הטרייה שטוטגרט שזכתה בו. בגיל נוער עבר לשטוטגרט הגרמנית תמורת 200 אלף יורו בקיץ 2007 בגיל 18 בלבד. במדיה שיחק 7 משחקים בלבד. בינואר 2008 הוא הושאל לקייזרסלאוטרן ששיחקה אז בבונדסליגה השנייה לעונה וחצי במדי קייזרסלאוטרן שיחק 44 משחקים בכל המסגרות במשך שנה וחצי, בישל 4 שערים, ספג 15 צהובים וכרטיס אדום אחד.

בקיץ 2010 עבר לליגה הצרפתית הראשונה לאחר שראן רכשה אותו משטוטגרט בסכום של 1.2 מיליון יורו. במדי הקבוצה הצרפתית רשם 41 משחקים, וכבש את השער הראשון בקריירה בליגה האירופית. לאחר עונה וחצי בראן עבר בינואר 2012 לאוקזר תמורת מיליון יורו במדיה שיחק 46 משחקים בכל המסגרות וכבש שער אחד, אך גם היה שותף לירידתה של הקבוצה לליגה השנייה. ביולי 2013 עבר לליגה הטורקית למדיה ארצ'איספור תמורת מיליון יורו ששולמו לאוקזר. במדי הטורקים שיחק מאנדג'ק 37 משחקים, כבש שער אחד ובישל שנים נוספים.

לאחר שנתיים בטורקיה חזר מאנדג'ק לצרפת למדי מץ ששיחקה אז בליגה השנייה עמה עלה ליגה. סה''כ במץ רשם מאנדג'ק 71 משחקים כבש מספר שיא של שערים במועדון אחד-3 וגם ספג 22 כרטיסים צהובים. באוגוסט 2017 עבר לספרטה פראג (הקבוצה שגם ממנה הגיע למכבי חיפה) במדי הצ'כים לא הצליח מאנדג'ק להשתלב כמו שצריך ושותף ב-15 משחקים בלבד בעונה המאכזבת של קבוצתו, לפני שהושאל חזרה למץ בינואר 2018. בחצי העונה במץ שותף מאנדג'ק ב-14 משחקים בלבד, פתח ב-11 ו-3 פעמים עלה כמחליף, סה''כ שהה על הדשא 971 דקות בלבד. את רב הקריירה העביר בליגה הצרפתית הראשונה (92 משחקים).
עד הקיץ שעבר עת הגיע לספרטה פראג נחשב מאנדג'ק לשחקן בעלייה, אך עם הגעתו לבירת צ'כיה משהו קרה לו כמו גם לקבוצה עצמה. "מאנדג'ק היה אכזבה גדולה עבור ספרטה בשנה שעברה" ניתח לחיפה ספורט העיתונאי הצ'כי דוד צ'רנאק המסקר את ספרטה פראג. "הוא הגיע לקבוצה יחד עם 10 שחקנים נוספים, ספרטה ניסתה ל עשות משהו גדול וזה התברר כאסון. בשורה התחתונה מאנדג'ק לא היה בחירה טובה עבור ספרטה כי כבר היו כמה שחקנים כמוהו בקבוצה, הוא לא הראה שום דבר מיוחד, הוא היה בלתי נראה במשחקים ולא הראה שום התלהבות. אולי הוא הגיע לספרטה בזמן הלא נכון, הוא לא הראה למה הוא נחשב לשחקן כזה חשוב לנבחרת קמרון".

עוד הוסיף העיתונאי הצ'כי, "הוא לא מצא את הכימיה הנכונה עם הקבוצה, ונראה כאילו אין לו חשק לשחק, בנוסף הוא לא התמודד היטב עם הלחץ במועדון. אני לא יודע אם הוא יצליח במכבי חיפה כי אני לא מכיר את הליגה הישראלית, אבל אולי אם יתנו לו יותר הזדמנויות ויהיו יותר סבלניים איתו הוא יוכל להציג יכולת גבוהה יותר".

צ'רנאק התייחס גם לאופי של מאנדג'ק: "הליגה הצ'כית היא קשה יותר ממה שחושבים. היא לא טכנית, אך היא מאד פיזית וטקטית. יכול להיות שמאנדג'ק פשוט זלזל וחשב שהכל יבוא לו בקלות, לא קל לזרים להתאקלם ולהצליח כאן. אני לא יכול להגיד שהוא היה כזה גרוע, הוא פשוט היה מתחת לציפיות של הקבוצה. הוא לא היה טוב יותר משחקנים אחרים שמשחקים בתפקיד שלו בליגה, היה כדורגלן פשוט, הוא לא הראה למה מחשיבים אותו לשחקן טוב כ''כ בקמרון".
על סגנון המשחק שלו אמר צ'רנאק: "הוא שחקן מאד פיזי ועושה הגנה יוצא מן הכלל, הוא נראה שחקן הגנה מצוין, עוצר הרבה התקפות במרכז השדה, לא מבצע הרבה טעיות, אך הוא חסר תשוקה ולפעמים עושה טובה כשהוא משחק" סיכם צ'רנאק.

"הוא שחקן הגנה מצוין, גבוה, מנצח כל קרב פיזי במרכז המגרש" אומר העיתונאי הקמרוני ארתור וונדג'י מאתר "קמפוט" המסקר את הכדורגל בקמרון וממשיך: "הוא יודע גם לתמוך במשחק ההתקפה ולבנות התקפות. הוא די טכני עם הכדור אבל לפעמים מאבד את הראש בכדרורים מיותרים. הוא לא פוחד להיכנס לתיקולים גם אם הוא יודע שהוא עלול להיפצע או לספוג כרטיסים, הוא מאד קשוח במשחק שלו".

אם בפן המקצועי יש חילוקי דעות, אז מבחינת האופי של מנדג'ק אין שום ספק. "לעולם לא היו איתו בעיות מיוחדות כלשהן, הוא שקט, רגוע ומכבד את כולם, אבל מצד שני הוא גם יודע להביא אי שביעות רצון כשלא הולך כמו שהוא רוצה. הוא סוג של כוכב בקמרון, לא סמואל אטו אבל שחקן מוכר שמכבדים אותו, הוא צריך לחיות רק בסביבה מקצועית, הוא שחקן שאין לו אגו" ניתח וונדג'י.

"יש לו את כל הנתונים להצליח במכבי חיפה" הוסיף וונדג'י,"אבל הוא לא יוכל לבד,יש איתו עוד קבוצה שלמה. אני לא חושב שזה נכון שהוא מתאים רק לקבוצות קטנות, מץ רצו שהוא יישאר בקבוצה, אבל הוא לא רצה לשחק בליגה השנייה, גם לא היה להם מספיק כסף בשביל להשאיר אותו".

"היה לו לא מעט חוסר מזל בתקופה שהוא שיחק בארצ'סיפור בטורקיה, הוא היה קצת פצוע והתקופה הזאת לא הייתה טובה עבורו, אז הוא היה צריך לחזור לצרפת כדי לבנות לו מחדש את המוניטין" סיכם וונדג'י.
במדי נבחרת קמרון שיחק 43 משחקים והיה שותף לזכייה של הנבחרת באליפות אפריקה האחרונה (2017) אך עדיין מחפש שער בכורה. זומן לסגל קמרון במונדיאל 2010 אך לא שותף. סירב לשחק במדי הנבחרת בגביע הקונפדרציות נגד גרמניה בטענת פציעה בקיץ שעבר - מאז שותף פעם אחת בלבד במדי הנבחרת. "הוא לא סירב לשחק במשחק נגד גרמניה" מבהיר וונדג'י - "הוא באמת היה פצוע, הסיבה שהוא לא שותף כמעט מאז קשורה ביכולת הירודה שלו בספרטה פראג בשנה האחרונה".

מדובר בשחקן שבשיאו שיחק בליגות הבכירות באירופה ועם המעבר לספרטה פראג דעך, ממש כמו קבוצתו שסיימה עונה מאכזבת במקום החמישי בלבד,וזאת למרות השקעה כספית אדירה. למכבי חיפה מגיע שחקן שנמצא בדעיכה מסוימת, אך מצד שני בשיאו לא היה ניתן להביאו לארץ. מדובר בקשר אחורי גבוה (1.85) אגריסיבי מאד, שכמו שמצוין בסטטיסטיקה אוהב לשחק חזק ולא מתפשר בספיגת צהובים.

מאידך,מדובר גם בשחקן שלמרות שהתקפה היא לא הצד החזק שלו, אוהב להראות נוכחות ולהצטרף להתקפה. מכבי חיפה כבר כמה שנים טובות משוועת לשחקן אגרסיבי במרכז המגרש שעוצר התקפות מתפרצות (מהן סופגת הקבוצה לא מעט שערים) אך גם תומך התקפית ואולי מאנדג'ק יהיה הגרזן שכל כך חסר למכבי חיפה. אומרים שקשר אחורי הוא הלב של הקבוצה, ולמכבי חיפה אולי מאז ג'ון קולמה אין ממש קשר אחורי דומיננטי שינהיג את הקבוצה. כאמור אולי עם מאנדג'ק מכבי חיפה סוף סוף מצאה את הלב שאותו כה חיפשה,הרי בלי הלב אי אפשר לחיות.

תגובה 1:

  1. הניתוח הכי מעניין שקראתי בנוגע לשחקן, שאפו, נהנה לקרוא אתכם!

    השבמחק

מופעל על ידי Blogger.