שריף חדש בכפר גלים

מאת רובי לוי | איפה הרכש? זו השאלה המרכזית של אוהדי מכבי חיפה בקיץ הנוכחי, אבל נדמה שהמנהל המקצועי מוחמד אלאך נצמד לתוכנית המקורית ולא זז ממנה. הלחץ מצד הקהל הירוק וגם גורמים במערכת לא ממש משפיעים על ההולנדי \ מרוקאי שממשיך לעבוד לפי תוכניתו - סקנדל או פסטיבל

הרבה גבות מורמות בהר הכרמל רבתי בקיץ הזה, האוהדים הירוקים שואלים, איפה הרכש? הסגל של מכבי חיפה נדמה כי כמעט ולא השתנה יחסית לעונה החולפת. עיאד חבשי הבלם הצעיר שב מעונת השאלה, ובמכבי מייעדים לו את משבצת הבלם במטרה להרוויח בלם בית ישראלי לשנים הבאות, החלוץ ההולנדי מיכאיל קראמר יאייש את השפיץ הירוק כאשר על המשבצת של הקשר האחורי תוכלו למצוא את הזר החדש, ז'ורז' מנז'יק הקמרוני. אך האם זה יספיק למכבי חיפה לעשות קפיצת מדרגה ולדגדג את צמרת ליגת העל? אם תשאלו את האוהד הירוק הממוצע כנראה שתשמעו גיחוך קל, אך אם תשאלו את המנהל המקצועי מו אלאך תשמעו שהכל בסדר והוא יודע בדיוק מה חסר במכבי. מו אלאך הוא האיש החזק ביותר היום במכבי חיפה. הנשיא יעקב שחר העניק לו את כל הסמכויות ודי זז הצידה למענו. מעגל יודעי הדבר במכבי חיפה הפך להיות מאוד מצומצם תחת הנהגתו של אלאך וחלוקת העבודה מאוד ברורה - אלאך וצוותו בוחרים את השחקן והמנכ"ל אסף בן דוב מנהל את המו"מ.
צילום: האתר הרשמי.
ההולנדי\מרוקאי של מכבי חיפה כבר בשלבים מוקדמים של העונה החולפת הצהיר שהוא לא מתכוון לעשות מהפכות בסגל הקבוצה. אלאך מאמין מאוד בשחקנים צעירים, פיתוחם ושילובים בקבוצה הבוגרת. לא בכדי ביצע אלאך שינויים מרחיקי לכת בכל הקשור לאקדמיה במכבי חיפה, שילוב מאמנים במשרה מלאה ושינוי כל המבנה והשיטה, הכל מתוך מחשבה לדבריו, "להביא את שחקני הנוער לקבוצה הבוגרת, צעירים יותר ומוכנים יותר". אלאך מסתכל על מכבי חיפה כפרוייקט לטווח ארוך, והקהל הירוק יצטרך להיות סבלני, המטרה שלו היא לייצב את השורות - לא סתם, לא שמענו במהלך הקיץ הצהרות על רצון לזכות בכל התארים או דברים בסגנון הזה.
צילום: האתר הרשמי.
השאלה הנשאלת היא, כמה סבלנות תהיה לאוהדי מכבי חיפה ולאן אלאך מסוגל להגיע עם הסגל הנוכחי. הקהל הירוק הוכיח ומוכיח את בגרותו בשנים האחרונות ויודע לזהות קבוצה או עבודה בעיניים. אלאך לוקח סיכון גדול בעובדה שהוא עושה שינויים מינוריים בקבוצה. ההולנדי עושה רושם מאוד מאמין בשחקנים שיש לו בסגל, ועומד בדבריו - "לא נעשה מהפכות, יגיעו שלושה, ארבעה שחקנים". עוד התבטא אלאך בתחילת העונה כמי שיודע בוודאות את הבעיות בקבוצה: "אנחנו יודעים בדיוק מה הבעיות של הקבוצה ואיפה צריך לשפר ולשנות" אמר באחת ממסיבות העיתונאים במהלך הקיץ. אלאך מראה צדדים שלא רגילים לראות במחנה הירוק, המון סבלנות ואורך רוח. כך למשל פסל אלאך המון קשרים שהוצעו לקבוצה ובעזרת מערכת סקאוטינג שבנה איתר את הקשר ז'ורז' מנז'יק עקב אחריו ופעל להבאתו נמרצות, שבועות לפני שהדבר יצא לתקשורת. ההחתמה של מנז'יק מוכיחה, שכאשר אלאך מאמין במישהו הוא הולך עליו עד הסוף. שלא כמו מקרה בן אז'ובל שהוצע לקבוצה כמעט מכל עבר, ואלאך לקח ולוקח את הזמן בכל מה שקשור להחתמתו.
צילום: האתר הרשמי.
איפה יעקב שחר את שואלים? נדמה ששחר "מחזיק" מהצוות ההולנדי ברשות אלאך, אך גם הוא עושה רושם תוהה, איפה הרכש? אחרת קשה להסביר את פשר הפגישה במשרדו של הבוס, לאחר המשחק מול בני סכנין - כאשר כמה ימים לאחר מכן הודיעה מכבי על החתמתו של גיא חיימוב. גם ההתמהמהות בכל מה שקשור למגן השמאלי קשורה גם היא באלאך, לאחר שכבר עם סיום המחנה הוחלט שרמי גרשון יהיה המגן השמאלי לפחות עד חודש ינואר, נשמעים קולות במכבי להביא מגן כבר בתחילת העונה. גם במקרה הנ"ל נראה שההולנדי לוקח את הזמן אם כי לא אופתע אם בסופו של דבר ינחת כאן אופיר דווידזאדה או טאלב טאווטחה. בכלל התוכנית המקורית של אלאך הייתה להביא בקיץ הזה את ניקו אולסק, עידן ורד וז'ורז' מנז'יק - גם הוא יודע שהחלפה מסיבית בניגוד לתוכניותיו עלולה לשדר פאניקה.
צילום: האתר הרשמי.
לסיכום, מו אלאך יכול להגיד שהתוכנית שלו עובדת עד כה. השינויים המהפכניים, שהוא כל כך רצה לבצע במחלקת הנוער קורמים עור וגידים, בניית הסגל ניבנת בדיוק כמו שהוא הבטיח, 3-4 שחקנים יגיעו (עד כה הגיעו שלושה). השאלה הגדולה היא האם התוכנית שלו נכונה ותביא את מכבי חיפה למקומות להם היא ראויה, והאם מודל ויטסה אותו הוא מיישם מתאים למכבי חיפה ולמקומות שהקהל הירוק מייחל. אין ספק לא יהיה פה אמצע, זה יהיה או סקנדל או פסטיבל, או שהירוקים יציגו פתיחת עונה נוראית, כמו שראינו בשנים האחרונות או שנראה כאן מכבי אחרת, עם רוח חדשה, תוכנית משחק וקבוצה שמבריאה את עצמה כמו שרוצה אלאך לקראת השנים הבאות. 

2 comments:

  1. בתרבות האין ספורט של ישראל, ועל אחת כמה וכמה בקרב אוהדים ש-8 שנים משקרים להם במצח נחושה על ידי אותם הסיסמאות לא תוכל להתקבל בהבנה תוכנית לטווח ארוך. בשורה התחתונה, בלי להראות סימני חיים בטווח הקצר, הבחור יאבד את המוניטין הטוב והשלב הבא היא שההנהלה תבין את המסר ותשלחו ושוב להתחיל מחדש ים של תוכניות וזגזגנות מחודשת.

    אלאך היה ברור בשיחה בינואר עם האוהדים. לא אכפת לו מכלום מלבד איך מייצרים מועדון שחומר הגלם העיקרי הוא בבית. לכן בגביע הטוטו שחקנים כמו עוואד ומאיר מקבלים דקות גם אם לא בעמדותיהם. את זה האוהד העצבני הממוצע ביציע לא יבין.

    למרות הרצון לתת לו את כל הסבלנות, מבלי שנראה קבוצת כדורגל מנצחת בטווח הקצר, כל הרושם הראשוני ממנו יהיה כמו מכל אנשי הצוות שהיו כאן ב-8 השנים האחרונות יהיה לרעה, ואנחנו נמשיך להתרסק ונדבר מחדש על טיפול שורש, שיתחילו אותו ושוב פעם יפסיקו אותו באמצע

    השבמחק
  2. אני חושב שכל בר דעת מבין, מה שטוב לויטסה לא טוב למכבי חיפה! ויטסה = מכבי פ"ת, אייאקס = מכבי חיפה. זו ההשוואה וזו הטעות בתפיסה של אלאך והלוואי שאני טועה!

    השבמחק

מופעל על ידי Blogger.