תישאר ותישאר

מאת יובל מרון | לאחר עונת שיא ושני תארים נוספים , הפועל רוצה להמשיך את המומנטום ולייצר המשכיות אירופאית, טור דעה לקראת העונה האדומה

את העונה המדהימה אותה עברה הפועל אשתקד קשה לתאר במילים. חניכיו של ניר קלינגר נוצחו שמונה פעמים בלבד וכמעט בכל משחק בו נטלה חלק, הפועל הציגה מחוייבות עזה ובלתי מתפשרת. אותה מחוייבות בצוותא עם האמונה והרצון העז להצלחה אותו טמן קלינגר בשחקניו, הובילה את קבוצתו של יואב כץ להניף שוב את גביע המדינה בבמה המרכזית של הכדורגל הישראלי, איצטדיון טדי. העליונות האדומה באה לידי ביטוי גם במשחקי הדרבי העירוניים כאשר הפועל רשמה שני ניצחונות והסבה אושר רב לקהל האדום. עם תום המסע האירופי של הקבוצה, השאלה המרכזית העוטפת את המועדון היא האם ניתן לשחזר את ההישג?

מבט על חלון ההעברות- בעקבות ההצלחה המטאורית, כמיטב דרכו של הכדורגל הישראלי, מרבית שחקני הסגל האדום הפכו למבוקשים בקרב המועדונים בעלי ההון. מלבד עזיבתם של תורג׳מן, שיימן וברסקי אשר הייתה ידועה מראש, בצעד חכם ויעיל, הפועל שמרה על השלד הקיים כאשר חוליית ההגנה הכוללת את דור מלול, גבריאל תאמאש וניסו קפילוטו האריכו את חוזיהם בקבוצה. כמו כן, מלבד יוסיפ איבנצ׳יץ׳ שעבר לאשדוד כל שחקניה הזרים של הקבוצה חתמו לעונה נוספת. התפנית בשקט התעשייתי התחוללה עם עזיבתו המפתיעה של עדן בן בסט. בכדורגל המודרני אשר הפך לשוק בשר, לאוהדי הקבוצות קשה להזדהות עם שחקן מסויים לאורך זמן, אך לא כך היה סיפור האהבה בין האוהדים האדומים לבן בסט.
צילום: חגית אברהם
על אף שגדל במחלקת הנוער הירוקה, בן בסט תפס פינה חמה בלב האוהדים מהרגע הראשון בקריית חיים. האהבה לבן בסט לא פסחה גם על יואב כץ כשבצעד חסר תקדים ויקר החזיר את החלוץ לשורות האדומים לאחר קמפיין מאכזב במכבי ת״א. למרות יכולת בינונית אותה גילה בתחילת דרכו בקאמבק האדום, הקהל עמד מאחוריי בן בסט וראה בו כמנהיג אמיתי. רוח הלחימה וההקרבה אותה הציג מספר 9 רק הגבירה את האהדה וההערכה כלפיו. אותו קאמבק אף הסתיים בסוף מרגש כאשר בן בסט זכה להניף את גביע המדינה כקפטן הספינה האדומה. אלא שאז ובניגוד לדרכם של סרטים רומנטיים, הסוף המרגש נקטע ובן בסט בחר לחתום בהפועל באר שבע בצעד שהותיר את המערכת האדומה המומה.

מן העבר השני, קלינגר בחר לצרף לשורותיו את רועי שוקרני, אלי אלבז, גיא חדידה, גיא משפתי, חן דילמוני, נס זמיר, ת׳אנאסיס פאפאזוגלו, אלמוג בוזגלו ושון גולדברג. כדרכו, קלינגר לא התפתה ללחצים מסביב והמאמן שאף להחתים רק את השמות בהם הוא חושק. שון גולדברג ואלמוג בוזגלו היו אמורים להוות תחליף הולם לשיימן את בן בסט בכנף השמאלית אלא שפציעתו של בוזגלו טרפה את הקלפים. עם זאת, זמיר כבר סומן כמי שיכול לעשות את הפריצה המיוחלת בעמדה זו כאשר גם חדידה מסתמן ככישרון נהדר במרכז הקישור. על עזיבתו של תורג׳מן ינסו לכפר פאפאזוגלו ואלבז שחוזר למדים האדומים.
צילום: דוברות המועדון
לב הספינה- המפתח החשוב ביותר פתח העונה של האדומים היא המשכיותו של ניר קלינגר כקפטן הספינה. שיתוף הפעולה בין אקס מכבי ת״א למועדון מקריית חיים מחולל פלאים ובשילוב של טקטיקה מסודרת והכנה מנטלית נכונה, קלינגר יודע למקסם את יכולות שחקניו כבודדים לכדי יחידה אחת מלוכדת ושאפתנית. האתגר הגדול העומד בפניי המאמן הוא מיקסום משחק ההתקפה. העזיבה של תורג׳מן אשר חזר לחיים בעזרתו של קלינגר והפגין יכולת נהדרת בה ביסס את מעמדו כאחד החלוצים הטובים בישראל אשתקד הותירה חלל גדול. ספק רב אם אפשר להיכנס לנעליו העצומות וזוהי המשוכה הגבוהה ביותר המצפה לקלינגר בהמשך העונה.  

הפן הטקטי- קלינגר ימשיך עם מערך ה4-3-3 אשר אפיין את הפועל ברוב שלבי העונה שחלפה. כאמור, מלבד עזיבתו של שיימן, חוליית ההגנה היציבה והחזקה לא השתנתה והיא צפוייה להיות העוגן עליו יישען קלינגר. בדומה לחוליית ההגנה, מרכז הקישור האדום נשאר איתן כאשר את המושכות במרכז השדה ייקח מקסים פלקושצ׳נקו. הקשר אשר ביסס את מעמדו בהרכב צריך להנהיג את מרכז השדה ולהציג את הכישרון הטמון בו. לעת עתה, החיסרון הבולט ביותר במערך האדום הוא חוליית ההתקפה. גילי ורמוט ישחק בכנף הימנית וקלינגר מצפה מהקפטן הותיק לספק מספרים. עקב פציעתו של בוזגלו, את עמדת הכנף השמאלית טרם ניתן לדעת מי יאייש כמו גם את עמדת החלוץ אשר צפוייה להתחזק עד תום חלון ההעברות. לא מן הנמנע שבסופו של דבר, במידה והפועל לא תצליח לחזק את עמדת הכנף, קלינגר ייבחר לשחק במערך 4-4-2 יהלום הכולל 2 חלוצים כאשר גילי ורמוט יוסט לשחק מאחוריהם.
צילום: חגית אברהם
מציבים מטרות- בניגוד לעונה אשתקד, אור הזרקורים יופנה אל עבר החבורה האדומה מקריית חיים. הפועל מתחילה את העונה כאשר צירפה שני גביעים לארון הגביעים של המועדון. עם אותם גביעים מגיעות גם ציפיות איתם ייאלצו להתמודד קלינגר ושחקניו. המטרה אותה צריכים להציב במועדון היא העפלה נוספת למוקדמות הליגה האירופית. במבט חטוף על שאר קבוצות הליגה, מלבד הפועל באר שבע ומכבי ת״א, לא ניתן לזהות קבוצה שהתחזקה באופן משמעותי וקוראת תיגר על הצמרת הגבוהה. הפועל צריכה לנצל את הניסיון של אותו תלכיד אשר הוביל אותה להצלחה כה מסחררת אשתקד. אמנם מחזיקת הגביע תתקשה לשחזר את ההישג העצום, אך העפלה למפעל האירופי היא בהחלט מטרה נגלית לעין וריאלית עבורה.

תגובה 1:

מופעל על ידי Blogger.