בא לשכונה בחור חדש

מאת רובי לוי | התפקיד של סיידובה סומא הוא תפקיד שבמכבי חיפה משוועים לו כבר שנים. קשר מרכזי זריז שרוצה כל הזמן את הכדור, ויוצר מצבים לחבריו. סיידובה סומא ניתוח טקטי 

סיידובה סומא הוא בשורה עבור מכבי חיפה, אולי יותר נכון להגיד שלאו דווקא סומא הוא הבשורה, אלא התפקיד שלו. שנים שבמכבי חיפה לא הצליחו למצוא זר ראוי בעמדה הזו, אולי מאז רובן ראיוס. סומא בן ה-27 הוא קשר אמצע, מתחת לחלוץ קלאסי, מהדור הישן. נכון, הוא מגיע למכבי חיפה לאחר עונה פחות טובה במדי פרטיזן, אבל שמסתכלים על היכולות שלו, נדמה שזה שחקן שהרבה זמן לא היה במכבי חיפה. אני מסכים, ההשוואה לקאיו זועקת ואפשר לדבר על זה. קודם כל התפקידים שלהם שונים, קאיו הוא שחקן קו לעומת סומא שמשחק הרבה יותר באמצע, קאיו הגיע לכאן די מעבר לשיא בגיל 31 ונראה שבניגוד לעבודת סקאוט העל פניו הטובה, שעשו עם סומא, עם קאיו שגו. קאיו שיחק בקבוצת תחתית שהרבתה להתגונן ולצאת למתפרצות, הרזומה שלו היה מרשים אבל בארץ מול הגנות צפופות ומשחק מסודר היה לו מאוד קשה לבוא לידי ביטוי, לעומתו סומא בן 27 מאוד רוצה להחיות את הקריירה שלו. שיחק בקבוצה התקפית שכן הכתיבה ושלטה, ואחד הדברים הטובים שלו הוא דווקא משחק מול הגנות צפופות - כפי שתוכלו לראות בסרטון המצורף.
לאחר שצפיתי במספר לא מבוטל של קטעי משחק של סומא, גיליתי שחקן נמרץ ודינמי, כזה שעובד קשה על המגרש בשני צידי המגרש גם בהתקפה וגם בהגנה. אם מחפשים דברים שיכולים מעט לפגוע בקבוצה כאשר יש שחקן כזה על המגרש, זה העובדה שסומא דורש את הכדור כל הזמן, מחפש להפעיל את החלוצים ומשחק תמיד לעומק אבל הכדור חייב להיות אצלו. מי שקרוב לוודאי יפגע מההגעה של סומא, הוא שלומי אזולאי, אמנם סומא לא ישחק בדיוק במשבצת של אזולאי אבל כל ניהול המשחק צפוי להיות על סומא ופחות על אזולאי. אם הצוות המקצועי יצליח לאזן בין השניים הרי שמכבי חיפה יכולה להרוויח משני שחקנים כאלה על המגרש, בהנחה ולא זהו מתכון לתאונה חזיתית. אחד הדברים שבולטים לעין והדבר ניכר גם בסרטון המצורף הוא, שסומא יודע ללחוץ על שחקני ההגנה, הוא מרוויח לא מעט כדורים וממש נדבק לשחקן כמו "קרצייה", אם מכבי חיפה תשתמש נכון ביכולות הלחץ שלו נוכל לראות הרבה גניבות כדורים ויציאות מהירות.

באשר למנטליות של השחקן נכתב לא מעט, נכון שמדובר בשחקן בעל מזג חם, שחי את המשחק לעיתים יתר על המידה. אפשר להסתכל על זה גם בצורה חיובית על שחקן שרוצה לקחת מנהיגות ולעמוד לצד חבריו, במכבי יצטרכו לעדן ולעבוד מול סומא על מנת שלא יסתבך בהרחקות מיותרות. אם מנתחים יותר לעומק אז בסה"כ לא מדובר בשחקן בעייתי כמו שממהרים לתייג אותו. הגינאי אמנם קיבל בקריירה שלו 5 אדומים, אבל בקריירה שנפרסת על כמעט 10 שנים לא מדובר במשהו יוצא דופן. אגב, לשם השוואה, סרחיו ראמוס הורחק במהלך הקריירה 19 פעמים, והיד עוד נטויה. במהלך הקריירה שלו ספג סומא 23 כרטיסים צהובים בכל המסגרות.

אם מסתכלים על התרומה של סומא בשערים ובישולים אנחנו רואים שחקן מעורב מאוד, ב-182 משחקים רישמיים בקריירה, בישל סומא 24 שערים וכבש 50 שערים. כאמור העמדה המרכזית של סומא היא קשר התקפי במרכז, אך במהלך הקריירה הוא שיחק גם בעמדת הקיצוני הימני והשמאלי, אם כי ברור שהוא הרבה יותר יעיל במרכז וברור שזה מה שמייעד לו הצוות המקצועי. לסיכום, בהחלט יתכן שסומא יתברר כפלופ עצלן שבא להעביר את הזמן, אבל לליגה הישראלית אין ברירה אלא לקחת סיכונים. ברור לכל שאם סומא היה הבטחה בטוחה, הוא היה מוצא עצמו בליגות בכירות יותר. הפוטנציאל נמצא, ועל פניו נדמה שגם הרצון.

בסרטון שלפניכם ערכנו לאו דווקא מהלכי "היי לייט" של סומא, אלא דברים מהותיים יותר. כמו לחץ על הכדור, כידרור תחת לחץ והשתחררות, מסירות עומק ועוד מהלכים שמראים את היכולות של סיידובה סומא.

צפו בסרטון:מקור נוסף לצפייה:

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.