האיש שסחף 27,000 מאמינים

גילור בירוק | שמעון גילור סופר מאמנים, נפרד מגוטמן ומחפש מנהיגים שירחיקו את מכבי מסכנת הירידה הממשית

1. המציאות, כידוע, עולה על כל דמיון. אבל דומה שמה שקורה במכבי חיפה בשנים האחרונות שובר את כל השיאים האפשריים. נתחיל לספור ביחד מי אימנו כאן אחרי אלישע לוי : רובן עטר, אריק בנאדו, אלכסנדר סטנוייביץ', מרקו בלבול, רוני לוי, רנה מולנסטיין, גיא לוזון, פרד רוטן ואלי גוטמן. העשירי בדרך. רק למען הפרופורציה. מכבי חיפה קיימת 105 שנים. בסה"כ אימנו את הקבוצה הבוגרת 42 מאמנים. עכשיו על מנת שזה יהיה ברור. ב-98 שנים אימנו 33 מאמנים (רוני לוי כלול בהם). ב-7 השנים האחרונות עוד 9. איך אפשר אפילו לדמיין יציבות במציאות שכזו ?

2. הפתיח הזה נועד לשלול את ההנחה המרושעת שגוטמן התפטר בגלל ההפסד בדרבי. אמנם הוא שידר אופטימיות מוגזמת ונכשל בהכנה למשחק, אבל אני משוכנע שגם הוא במעמקי לבו (סליחה על ההקבלה) ידע שהוא עלה על רכבת הרים ויקח זמן להוריד אותה למישור.

3. עכשיו, כמובן, אנחנו במצב שנראה כדרך ללא מוצא. כאילו שקללה רובצת עלינו וכל מה שמנסים לעשות כושל , פעם מסיבה זו ופעם מסיבה אחרת. נער הייתי וגם זקנתי, ואפילו בכדורגל ובמיוחד במכבי חיפה, כבר ראיתי וחוויתי ימים קשים מאלה. ברגעים הללו נחוצה מנהיגות. קודם כל בקרב השחקנים. זה הזמן של החזקים והנחושים קודם כל מנטלית. כל הלוזרים שיואילו בטובם לפנות את הבמה לשחקנים שמוכנים לתת את עצמם לטובת הקבוצה. אני רוצה לראות את נטע ומנדג'ק ועוואד ואולי גם רועי קהת (לצערי רק הארבע הללו נראים לי כמי שמסוגלים לקחת מנהיגות ברגעים קשים), שורפים דשא ולא פחות מכך אני רוצה לראות אותם "נושכים" את השחקנים האחרים. מי שלא מוכן להשאיר על המגרש את טיפת הזיעה האחרונה שלו, מי שלא מסוגל להיות "רע" כשצריך –אין מקומו אתנו בימים אלה.

4. הקדנציה הקצרצרה של גוטמן שברה את השיא השלילי הקודם (למיטב זכרוני מוטל'ה שפיגלר שאימן 3 משחקי ליגה והתפטר היה ה"שיאן" עד היום), אך יחד עם זאת ובמיוחד לנוכח סיבת ההתפטרות אני מציע שנזכור מאלי גוטמן דבר אחד. הוא הצליח תוך פרק זמן קצר לסחוף באמונה את כל המערכת. אמונה שיהיו ימים טובים יותר ובקרוב. ואין עדים טובים יותר מאתנו . או במלים אחרות: גוטמן ייזכר כמי שסחף 27,000 מאמינים וזה היה ההישג שלו ולצערי ההישג היחיד.
צילום: חגית אברהם.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.