אחרית הימים / שמעון גילור

גילור בירוק | שמעון גילור על היום שאחרי יעקב שחר - מעריך, אוהב אבל מחפש תשובות "מפי הגבורה"

"ויקרא יעקב אל בניו, ויאמר: היאספו ואגידה לכם את אשר יקרה אתכם באחרית הימים" (בראשית מט פסוק א')
כמה סמלי הוא שנושא עתידו של יענקל'ה במכבי חיפה או עתידה של מכבי חיפה אתו או בלעדיו עולה לדיון דווקא בשבוע פרשת 'ויחי', שבה יעקב (אבינו לא שחר) אוסף את בניו ומוסר להם את צוואתו-נבואתו.
צילום: האתר הרשמי.
כותב שורות אלה, עוסק בנושא זה, לרבות שאלות ישירות שהפניתי למר שחר בכבודו ובעצמו בראיונות רדיופוניים בתכנית 'יציע ג'' בהנחייתו של רפאל קבסה, כבר לפני שנתיים. ולפני שנכנס לעובי הקורה עלי להדגיש ולציין שאני מלא הערכה ואפילו מידה של אהבה ליענקל'ה שחר. חרף העובדה שאין בינינו כל היכרות אישית, דומני שאני מכיר אותו ומודע לאופיו לפחות כפי שזה בא לידי ביטוי בפעילותו למען מכבי חיפה בעידן ה"ספונסר" ובוודאי שב-26 השנים שבהן הוא הבעלים של המועדון. 
צילום: האתר הרשמי.
 מדובר באדם גדול, ג'נטלמן במלוא מובן המילה, יודע לעמוד בלחצים ולא נשבר מכישלונות ו"מהלומות" (די אם נזכיר את מקרה אמיר רנד, את רוזנבורג ואת בני יהודה בקיזוז וכמובן יש עוד ועוד), נדיב, בעל חזון, כריזמטי ושאפתני. יחד עם יכולות כלכליות שגם הן במידה רבה פועל יוצא של התכונות הללו, שחר שינה את פניו של הכדורגל בישראל ושל מכבי חיפה בפרט. הוא עתיר זכויות ולנצח שמה של מכבי חיפה ייכרך בשמו. הוא אחראי לרגעי אושר רבים של רבבות וזכות זו תישאר ותפאר את שמו לנצח.
צילום: האתר הרשמי.
אולם לכל אדם, גדול ככל שיהיה, יש מחליפים. החיים אינם אינסופיים  ולהתעלם מהצורך ליצור אלטרנטיבה והמשכיות אחרי אדם בגיל 77, זו במקרה הטוב תמימות. אמנם שחר נראה צעיר מגילו, פעיל וחיוני כמו "ילד" בן 60, אולם לא לעולם חוסן. נרצה או לא זה יקרה (הלוואי ומגיע לו בריאות ואריכות ימים) בטוב או (חס וחלילה) ברע. היום שבו יענקל'ה שחר לא ינהל את מכבי חיפה או לא יהיה הבעלים של המועדון, יגיע. שחר עצמו התבטא בעבר ואמר ש"אוהדי מכבי חיפה צריכים להיות מודאגים מהיום שבו לא אהיה בקבוצה". והוא צודק. אנחנו מודאגים.

אני מתקשה להאמין שיענקל'ה עצמו לא עושה דבר למען "היום שאחרי". הוא רציני מכדי שנייחס לו כזו חובבנות . אם כך מה אני מבקש? אני מבקש ובמידה מסוימת אפילו דורש שאנחנו האוהדים נשמע "מפי הגבורה" מהן התכניות לעתיד. ייתכן המשכיות של קבוצת מאיר או משפחת שחר, ייתכן שהכנסת שותף או שותפים אסטרטגיים, ייתכן שמכירה וכל אפשרות אחרת. וזאת עליכם לדעת: לפני שנה בתום 25 שנות הבעלות הראשונה, פקעה יכולתה של אגודת מכבי חיפה להשפיע כהוא זה על מה שיתרחש. תיאורטית, יענקל'ה יכול להעביר את הקבוצה לעפולה ולקרוא לה "דינמו מסחה".
צילום: האתר הרשמי.
אז תשאלו: מי אתה, או מי אנחנו שנבוא בדרישות? הקבוצה שלו ואם ירצה ישתף ואם לא אז לא. והתשובה ברורה. הוא אכן בעל הקבוצה. אבל אנחנו בעלי הרעיון. אנחנו הבסיס שבלעדיו אין דבר כזה 'מכבי חיפה'. ולכן לגיטימי שנעמוד על זכותנו, לא לנהל את הקבוצה ,לא לקבוע מי יהיה המאמן, לא להחליט מי יבוא ומי יילך. רק דבר אחד – לראות אופק. או כמו שכתוב בתורה, לדעת את אשר יקרה אותנו באחרית הימים.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.