געגועים לפרד

מאת רובי לוי | מוחמד עוואד לא ממש רווה נחת במכבי חיפה מאז הגעתו של מרקו בלבול ונדמה שהוא אחד הבודדים בסמי עופר ובמזרח התיכון בכלל, שמתגעגע לפרד רוטן. אך האם הסיבה לספסול היא אישית? או שבכלל וויסמן מועדף על פניו בגלל סיבות אחרות? התשובות במספרים. טור דעה

הרבה גבות הורמו ביציעי סמי עופר כאשר מרקו בלבול החליט "לייבש" את עוואד על הספסל ומוחמד שבתקופת פרד רוטן פרח ונחשב לבאנקר בהרכב מוצא עצמו על הספסל לא מעט. כאשר בלא מעט פעמים הוא נכנס רק כחילוף שלישי ולעיתים לא נכנס כלל, כאשר הוא רואה את חברו שון וייסמן מועדף על פניו. יש שיאמרו ואולי בצדק, שלמרקו בלבול ולעוואד משקעי עבר עוד מתקופת היותו בלבול מאמנו בנבחרת הצעירה של ישראל. מקורות יודעי דבר סיפרו כי באחד מאימוני הנבחרת בחר עוואד שלא להתאמן בטענה שהוא פצוע, וזאת חרף החלטת רופא הנבחרת כי הוא כשיר, מרקו כמובן לא אהב את החלטת השחקן וזאת בלשון המעטה. אבל, האם זו הסיבה שמרקו מספסל את עוואד ומעדיף את וויסמן או רוקביצה? אני בספק. קשה לתאר מצב שמרקו יפגע במכבי חיפה משיקולים אישיים.
צילום: האתר הרשמי.
אם תשאלו אותי, תשאלו. אני עונה. הכל קשור בשיטה ובסגנון המשחק המובהק של מרקו בלבול, לחץ, הגנה ושחקנים ניידים. כל הבחירות של מרקו בלבול כאשר הוא מציב הרכב מראות שהמאמן מחפש שחקנים ניידים, כאלה שלא מפסיקים לרוץ ולוחצים מייד לאחר איבוד כדור. כך הוא מעדיף את אבו פאני על פלקושצ'נקו ואם תרצו וייסמן על עוואד. בשיטה שכזו ספק עם יש מקום בהרכב לשני מספרי 11, כאלה שפחות לוחצים, כאלה שפחות רצים להגנה. אם רוצים לראות עוד סיבות להעדפתו של וייסמן על פני עוואד בשיטה של מרקו תוכלו לראות זאת במספרים. אם מסתכלים על הקטע ההגנתי והריצות אנחנו מגלים יתרון משמעותי לוייסמן שרץ במומצע 10.7 ק"מ ב-90 דק', לעומת עוואד שרץ 9.56, יתרון בולט נוסף באספקט הגנתי הוא ריצות מהירות - לוייסמן יש 72.9 ריצות בכל 90 דק' לעומת עואד שמבצע רק 43 כאלה ב-90 דק'. אם הולכים לפן ההתקפי מגלים יתרון קל לעוואד אם כי קל ביותר, עוואד מאיים על השער 3.78 פעמים ב-90 דק' לעומת וייסמן שעושה זאת 3.6 באותו הזמן. לעוואד מומצע של 0.36 שערים ב-90 דקות לעומת וייסמן שכובש 0.45, גם בנושא הבישולים לוייסמן יתרון על עוואד, 0.33 ל-90 דק' לעומת 0.21 ל-90 דק.
צילום: חגית אברהם.
כל עוד בלבול ימשיך בסגנון המשחק הזה, ספק אם עוואד יצליח לפלס דרכו להרכב, אלא אם השחקן יבין שכדי לשחק הוא חייב לשפר את הפרמטרים האלה. בנתונים האלה אני רואה רק עמדה אחת שמרקו ישחק עם עוואד והיא עמדת החלוץ מספר 11, קרוב לשער ואולי בקונסטלציה מסויימת כאשר עוואד משחק "שפיץ" ושועה תחתיו זה יכול לעבוד. עם רוקביצה או וייסמן באותו הרכב אני מסופק אם זה יכול לעבוד. אגב, על הקווים כפי ששיחק עוואד אצל רוטן, עם נתונים כאלה יהיה לעוואד קשה לקבל כרטיס להרכב. ברור שהנהלת וקברניטי מכבי חיפה צריכים להיות חפים ממעורבות בכל מה שקשור להרכב הקבוצה וכדומה, אבל בכל מה שקשור למדיניות היא חייבת להתערב, עוואד חייב לקבל טיפול ואימון אישי שישפר אותו במקומות שמרקו רוצה אותו, כי אין ספק שהוא חייב להיות מעמודי התווך של המועדון בשנים הבאות ולא שחקן בית ממורמר שיתן גולים במדי הצהוב, רחמנא ליצלן.

מתוך אתר מנהלת הליגה:

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.