עוד שבת של כדורגל ? / שמעון גילור

1. מיד בתום ההבדלה "רצתי" למחשב ורק לאחר שניות רבות של המתנה ל"עליית" היישומים וכניסה לאחד מאתרי האינטרנט ,נחה דעתי. נכון שנבצר ממני אישית להיות שותף, אבל כאוהד אמיתי ברור לי שהקבוצה חשובה ממני ושמחתי לגלות שניצחנו.

2. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קובעת שבסוף 2018 היו במדינת ישראל קרוב ל-9 מליון אזרחים (המספר המדוייק הוא 8,969,700). וכעת שימו לב לחלוקה:

יהודים -74.3%
ערבים -20.9% (לא צויין כמה מהם מוסלמים וכמה נוצרים אבל ההערכות הן שלפחות 90% מוסלמים)
אחרים – 4.8%

בפילוח של האוכלוסיה היהודית בנוגע ל"דתיות" קובעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את החלוקה הבאה:

• 43% לא דתיים/ חילוניים  (אם כי לפחות מחצית מהקבוצה מגדירים עצמם כמאמינים).
• 23% מסורתיים לא כל כך דתיים.
• 15% מסורתיים דתיים.
• 10% דתיים.
• 9% חרדים.

כעת נשקלל את הנתונים ונראה מה חלקם בכלל האוכלוסיה של היהודים החילוניים ? 31.9%
במלים אחרות: היהודים החילוניים הם קבוצת מיעוט ! כשם שהיהודים המסורתיים והדתיים והחרדים והערבים גם הם קבוצות מיעוט. ומה גודלה של "קבוצת" שומרי השבת ? (מסורתיים דתיים, דתיים וחרדים) ? 34% מהיהודים או 25.2% מכלל האוכלוסיה.

לדעתי הכדורגל מעניין או יכול לעניין את כולם לפחות בגילאי ילדים ונוער. אך לצורך הנושא אני מוכן להוציא מהמשוואה את רוב החרדים. וכנ"ל חלק קטן מהאוכלוסיה המוסלמית. ישנם אנשים שרואים בעצם העיסוק בכדורגל סוג של כפירה ולא נתווכח איתם, מפני שאינם נהנים או נפגעים מעיתוי משחקי הכדורגל.

3. בשלב זה אני מבקש, מכם הקוראים, לא להתעמת עם הנתונים. ברור לי שאפשר לפלח את האוכלוסיה גם בחלוקה אחרת. ברור לי שבמציאות הנוכחית, אם נעשה בדיקה סטטיסטית רק בקרב העוסקים בענף ובקרב האוהדים הפעילים, נראה שהמסורתיים/דתיים/חרדים נמצאים די בשוליים. אבל טענתי היא שזו תוצאה של מציאות שמוכתבת על ידי מיעוט שחי בבועה ואינו קשוב לצרכים של אוכלוסיות אחרות. ולצערי, זה נכון לשני הכיוונים ובתחומים רבים ואחרים. לסיכום החלק הסטטיסטי: אלו נתונים רשמיים של מדינת ישראל –תרצו או לא זו המציאות.

4. אז מה אני רוצה לומר ? אם אנחנו רוצים שהכדורגל יהיה נחלת הכלל מגיל טרום טרום ילדים ועד בכלל למי שרוצה פשוט לשחק כדורגל, ואם אנחנו רוצים שכל אחד יוכל להיות אוהד בלי לפגוע באמונתו ובאורח חייו, ואם אנחנו רוצים חברה שמתחשבת ומחבקת, בואו ונחשוב ביחד, כן ביחד, לא על ידי ועדות מטעם, לא על ידי בעלי ממון (שחושבים שאם יש להם כסף מותר להם הכל), לא על ידי זכייני שידור שרוצים לשלוט בחיינו, כיצד לוקחים את אחת מאהבות חיינו למקום שיכיל את כולנו.

5. הדרך לא פשוטה ולצערי אין בידי את הכח לשנות. הלוואי שתקום מקרב אוכלוסיית האוהדים מנהיגות שתוליך למצב שכל ילד יוכל להיות כדורגלן, שתביא למציאות שמוסלמים לא ייאלצו לשבור את צום הרמאדאן לפני השקיעה, שנוצרים לא ייאלצו לשחק דווקא בחג המולד, שישראלי אתאיסט יוכל לקדש את הערכים שלו כגון ימי זכרון ושיהודי ששומר שבת לא יצטרך להמתין להבדלה כדי לדעת מה עשתה קבוצתו האהובה.

אין תגובות

מופעל על ידי Blogger.