"אכזבתי את הבעלים והאוהדים"

מאת רובי לוי | הוא הגיע לכאן בקול תרועה רמה כמנהל המקצועי הראשון של מכבי חיפה, אך נכשל ועזב לאחר עונה אחת, תור קרלסן בראיון מיוחד לחיפה ספורט, על היחסים עם יעקב שחר, הסיבה בגללה עזב ומה הדבר הראשון שהוא יעשה אם הוא יחזור לעבוד בישראל וגם מודה בגילוי לב שהוא נכשל במכבי חיפה, עוד מספר הנורבגי על התקרית הלא נעימה והאלימה שהתרחשה לאחרונה. תור קרלסן מדבר

בעונת 2016-17 מכבי חיפה הכריזה על בואו של מנהל ספורטיבי חדש, תור-כריסטיאן קרלסן שמו , עם עבר מזהיר במועדונים גדולים כמו מונאקו, ווטפורד, באייר לברקוזן, האנובר 96, זניט סנט פטרסבורג. במועדון הירוק הציפיות היו בשמים, אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד, עונה אחת הספיקה לנורבגי כדי לוותר ולשוב למולדתו שם הוא עובד בקבוצה הקטנה IK סטארט הנורבגית. בראיון מיוחד לחיפה ספורט מספר קרלסן על הסיבות לעזיבה, על הכישלון ויחסי העבודה עם יעקב שחר. קרלסן מתייחס לתקשורת החיפאית וגם מספר על האירוע המצער אותו חווה לפני מספר שבועות  כאשר הוא הותקף באלימות קשה, בשעות הלילה כאשר היה בדרך לביתו.
צילום: האתר הרשמי.
קודם כל, איך אתה מרגיש אחרי האירוע המצער (אירוע התקיפה)?

אני בסדר עכשיו. זו בהחלט הייתה חוויה לא נעימה, לא משהו שאתה מצפה שיקרה בעיר בטוחה ושקטה כמו אוסלו. אני גר ברחבי העולם במדינות ובמקומות שונים במשך למעלה מעשרים שנה, אבל מעולם לא הייתי מעורב באלימות. אז התקרית הזאת הייתה די זעזוע בשבילי. למזלי חזרתי לעבודה כמה ימים מאוחר יותר, אבל עכשיו הכל חזר לקדמותו.

איך אתה מסכם את התקופה במכבי חיפה?

ברמה האישית זו הייתה חוויה בלתי נשכחת עבורי. קודם כל כי פגשתי כל כך הרבה אנשים חמים ונחמדים, שעם חלקם אני עדיין בקשר ומחשיב אותם כחברים שלי. למרבה הצער, בגלל הלחץ של העבודה ואופייה, אף פעם לא הצלחתי להנות מישראל כמו שרציתי. ואני חייב להודות שאני מתגעגע לישראל ולחיפה עד היום. אהבתי את האנשים, את התרבות וכמובן את המועדון. מבחינה מקצועית זה היה קשה ללא ספק. היו החלטות רבות לקבל ולבצע באופן מיידי, במיוחד בתחילת השנה. לקח לי יותר מדי זמן להבין את הכדורגל הישראלי - איך הקבוצות משחקות, את המנטליות של המאמנים היריבים השחקנים וכו', אגב, אני בטוח שזו מלכודת שבה רבים מהשחקנים והמאמנים הזרים נפלו בה. אם אי פעם אעבור לישראל, מכל סיבה שהיא, הדבר הראשון שאעשה הוא ללמוד עברית. בסופו של דבר הבנתי שאיכזבתי את האוהדים ואת יעקב שחר הבעלים בכך שלא הצלחתי להביא לשינוי המיוחל, ראיתי כמה חשובה הקבוצה לאוהדים ולבעלים. בסופו של דבר למדתי הרבה, ויש הרבה דברים שהייתי צריך לעשות אחרת. עם זאת, אני אסיר תודה על הניסיון שהיה לי בחיפה.
צילום: האתר הרשמי
אתה עדיין צופה במכבי חיפה, עוקב? מה דעתך על הקבוצה?

אני מנסה לראות משחק או שניים בחודש. אני שמח לראות את ההתקדמות תחת מרקו בלבול - פגשתי אותו לא מעט פעמים בזמן שלי בארץ והוא תמיד הדהים אותי כאדם עמוק, מעניין, נעים וטוב שמגיע להצלחה. מעודד לראות כמה כישרונות מן האקדמיה מתקדמים, כמו עפרי ארד, איעד חבשי ומוחמד עוואד. זה גם נחמד לראות את נטע לביא, שבאמת חיבבתי במיוחד, הן כשחקן והן כאדם. ירדן שועה נראה גם חתימה מרגשת וטובה ואני מקווה שזה התחלה של משהו שאפשר לבנות עליו.

האם הסיבה שעזבת את המועדון הייתה בעיה אישית או שהיו דברים אחרים?

היו לי כמה בעיות לטפל בהם בנורווגיה באותו זמן, ובגלל המרחק הגאוגרפי והתכיפות שהמועדון היה זקוק לי - היה קשה לשלב זאת עם כדורגל, ולקחת אחריות על מועדון כמו מכבי חיפה. זה ברור ומובן לי שהיו המון השערות ושמועות על הסיבה שבגינה עזבתי אבל באמת שאין לי שום כעס כלפי כל מי שקשור למועדון מכבי חיפה. המועדון התייחס אלי בצורה הוגנת ובכבוד.

ספר קצת על יחסי העבודה בינך לבין יעקב שחר. האם היית קובע ההחלטות היחיד בקבוצה בפן המקצועי?

לדעתי יחסי העבודה היו חיוביים וטובים. שחר מעולם לא התערב ותמיד כיבד את הדרך ויחסי העבודה. גם אם היו לנו חילוקי דעות ונקודת מבט שונות, תמיד הצלחנו לגשר על זה כמו שני אנשים בוגרים. לפעמים הוא הצליח לגרום לי לשנות את דעתי, וזה בסדר והגיוני כי לשחר היה ויש המון ניסיון, במקומות מסויימים בהחלט שניתי את דעתי. קיבלתי ממנו דברים כביקורת בונה ולמדתי הרבה ממנו.
צילום: האתר הרשמי.
האם היו דברים שרצית לשנות בקבוצה והיו גורמים במועדון שהטילו על כך וטו?

לא, אני לא זוכר שהיה מצב כזה. עבדתי היטב עם יעקב שחר, עוזי מור, בן דב ושאר חברי ההנהלה. כולם רוצים את הטוב ביותר עבור המועדון. הכל נעשה בשיתוף פעולה מלא.

מה דעתך על התקשורת בחיפה וכמה היא משפיעה על הקבוצה?

זה גורם משפיע ענק בעיני, אבל יחד עם זאת חלק מהמציאות של הכדורגל ברמה הגבוהה - כי אחד, צריך לקבל את התפקיד של השני ולחיות עם זה. התקשורת מתמקדת במכבי חיפה כי זה מועדון ענק עם היסטוריה עשירה, ואם יש רצון לשרוד בסביבה כזו, צריך להתמודד עם זה. אני חייב להודות שלא הייתי מוכן באמת לתקשורת בחיפה. אני לא ממש נהנית להיות "באור הזרקורים" וזה היה משהו שהייתי צריך להתרגל אליו במהירות. בדיעבד אני כנראה צריך לקחת קצת את החיים קצת פחות ברצינות ולהיות יותר קליל, לקח לי זמן להבין שאם אני צוחק או מספר בדיחה זה לא בהכרח מוריד או מפחית ממעמדי המקצועי (שזה מה שקורה בצפון אירופה). זה בהחלט דבר תרבותי שלקח לי יותר מדי זמן להבין. אני גם חושב ששחקנים שמסוגלים להתעלם ממה שכתוב עליהם בעיתונים או ברשתות החברתיות, נוטים להיות שחקנים מוצלחים ביותר.

מה צריכה לעשות מכבי חיפה לדעתך כדי להיות טובה יותר?

אני לא ממש בעמדה להציע כל עצות, אבל להגיע לאירופה העונה זה צעד צעד ענק בכיוון הנכון. שני הניצחונות על הפועל באר שבע גם עוזרים לקבוצה לבנות את עצמה לקראת העונה הבאה, אם יגיע ניצחון על מכבי תל אביב בעוד כמה שבועות זה גם משהו שיכול לתת "דחיפה" לקראת העונה הבאה. אני יכול לזהות הרבה תהליכים חיוביים שקורים במכבי חיפה.
צילום: האתר הרשמי.
מה דעתך על השחקן הישראלי ועל הליגה הישראלית?

אולי הליגה חסרה שמות גדולים שהעדיפו ללכת לליגות אחרות באירופה בהם הם יכולים להרוויח יותר כסף. אבל אני נהנה לראות התקדמות של שחקנים בעיקר שחקני התקפה טובים, הזכרתי כבר את עוואד ושועה אבל גם תאי בריבו ממכבי פתח תקווה וגאנם ממכבי רעננה נראים טוב ועושים עונה טובה.

מילה אחרונה לאוהדי מכבי חיפה.

קודם כל, תודה מכל הלב על התמיכה שלהם והגיבוי הפנטסטי בזמן שהייתי במועדון. אני לעולם לא אשכח איך אנשים המשיכו לשלוח הודעות מעודדות למרות התוצאות הפחות טובות. באחד הימים האחרונים שלי בכפר גלים קבוצה קטנה של אוהדים שמעולם לא פגשתי לפני, באה להיפרד ממני עם כמה מתנות פרידה ולאחל לי כל טוב. זה לא היה מובן מאליו ולמעשה חשבתי שהם באו כדי "לגרש" אותי, כי אני לא הצלחתי לעזור למועדון לזכות באליפות וזה דבר שמאוד נגע ללבי.

תגובה 1:

  1. קרלוס ואלאך שבא אחריו לא הבינו דבר אחד שכדי להביא מועדון להתמודד על האליפות צריך שחקנים איכותיים וצריך עומק בסגל דברים שפשוט אין במכבי חיפה וזה מה שמפריד כל השנים יעקב שחר לא משלם כסף לעומת מה שמשלמים במכבי ת''א וזה לעיתים מכריע בהחלטות של שחקנים להגיע לכאן ולשדרג את הקבחצה.

    השבמחק

מופעל על ידי Blogger.